Jedynie prawda jest ciekawa


Gdzie tu historia w historii?

21.05.2012

Ministerstwo Edukacji Narodowej wciąż zapewnia, że liczba godzin historii w szkołach ponadgimnazjalnych nie zmniejszy się, wręcz przeciwnie, zwiększy.

Po zmianach licealiści będą mieli 2 godziny historii w I klasie oraz po 2 godziny lekcji nowego przedmiotu „Historia i Społeczeństwo” w klasie II i III. Sytuacja jest na tyle zakręcona, by nie rzec: zakłamana, że wymaga wyjaśnienia.

Jak można bowiem mówić o poważnym nauczaniu historii w liceum, technikum, gdy proponowany przedmiot uzupełniający „Historia i Społeczeństwo”, który od II klas będzie realizować młodzież wybierająca profile (rozszerzenia) z przedmiotów ścisłych, składa się z 9 modułów (4 z nich wybiera nauczyciel):

1.    Europa i świat
2.    Język, komunikacja i media
3.    Kobieta i mężczyzna, rodzina
4.    Nauka
5.    Swojskość i obcość
6.    Gospodarka
7.    Rządzący i rządzeni
8.    Wojna i wojskowość
9.    Ojczysty Panteon i ojczyste spory

Gdzie tu mowa o solidnym nauczaniu, utrwalaniu historii – ewentualnie poza modułem dziewiątym. Niestety, urzędnicy MEN nie dopowiadają, że ten przedmiot zawiera także treści z przysposobienia obronnego (edukacji dla bezpieczeństwa) – zredukowano nauczanie osobno z 2 do 1 godziny i WOS – też z 2 do 1. Są też treści z edukacji medialnej, wychowania do życia w rodzinie. Czyli, tak naprawdę, brak jest w tym przedmiocie historii w historii, jak przysłowiowego cukru w cukrze…

Sam tygodniowy wymiar godzin też został ograniczony: w I klasach z 33 do 30, w II z 35 do 32, w III z 32 do 29. A co się mają męczyć w liceach kochane dzieciaki… Specjalizacja i na rynek pracy, jak ta praca w ogóle się znajdzie…

Wojciech Książek

Autor bloga

ksiazek

Wojciech Książek

Przewodniczący „Solidarności” oświatowej Regionu Gdańskiego, Wiceminister Edukacji Narodowej w latach 1997-2001

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook