Jedynie prawda jest ciekawa


Słabość polskiej polityki historycznej w USA

01.08.2016

Czy jesteśmy świadkami powstania Kurdystanu?

Na początku sierpnia w Polsce kluczowymi tematami jest Powstanie Warszawskie i Światowe Dni Młodzieży z papieżem Franciszkiem w roli głównej. Za granicą próżno jednak szukać tych wiadomości, mimo iż w dzisiejszych czasach powinniśmy być jedną informacyjną „wioską”. Przykładowo Wall Street Journal w szczytowym okresie zainteresowania ŚDM, ze względu na wizytę papieża w Auschwitz, poświęcił tej tematyce zaledwie jeden krótki artykuł i to na 14 stronie: „Pope Francis Praises Faith of the Poles”. Inne tematy z tej strony to kwestia bezpieczeństwa na IO w Rio, porozumienie, finansowa rekompensata i przeprosiny ze strony Japonii za „prostytuowanie” Koreanek i informacja o zaprzysiężeniu prezydenta Kuczynskiego. 

Przy czym WSJ w typowy sposób napisała o Nazistach i cierpieniu Żydów, o ile wiadomo że Holokaust dokonał się na terenach Polski, to w całym artykule czytelnicy nie zostali wprost poinformowani jakiej narodowości byli ci Naziści: „Pope Francis was set to visit Auschwitz on Friday, following his predecessors in paying tribute to the victims of the Nazis.” (http://ereader.wsj.net/) Nadal znacznie więcej informacji jest podawanych o Turcji, z przekrojowym i obszernym artykułem WSJTurkey’s Powerful Spy Network Failed to See Coup Coming” (http://www.wsj.com/articles/turkeys-powerful-spy-network-never-saw-coup-coming-1469823062). Przy czym w zachodnich mediach gros analiz dotyczy prześladowań „gulenistów”, jak i centralizowaniu władzy przez prezydenta Erdogana – który podporządkował sobie pod względem formalnym służbę bezpieczeństwa (MIT), jak i armię, utrzymując wszystkich dotychczasowych szefów wojsk, mimo iż dali się wszyscy aresztować podczas puczu, co nadal źle wróży na przyszłość („Land Force Commander Gen. Salih Zeki Çolak, Air Force Commander Gen. Abidin Ünal, Naval Forces Commander Adm. Bülent Bostanoğlu and Fleet Commander Veysel Kösele also remained in their posts. Çolak, Ünal and Kösele were all taken hostage by the coup attempters during the July 15 failed takeover.” http://www.hurriyetdailynews.com/turkeys-top-brass-remains-in-post-in-post-coup-attempt-reshuffle.aspx?pageID=238&nID=102225&NewsCatID=341). 

W tym samym czasie tureckie media koncentrują się na pierwszych wynikach śledztw. W ich wyniku dowiadujemy się że w puczu wzięło udział 35 samolotów w tym 24 samolotów bojowych, 37 helikopterów i 74 czołgi (“35 planes, including 24 fighter jets, 37 helicopters, 74 tanks, 246 armored vehicles and three ships were used in the coup attempt, while 3,992 light weapons were used by soldiers”), oraz w sumie 8 i pół tysiąca żołnierzy (“8,651 soldiers had taken part in the failed coup attempt of July 15”). Niesubordynacja armii musiała być znaczna jeśli w wyniku śledztwa z armii zwolniono, nie licząc niższych szarż, aż 94 generałów sił lądowych (w tym żandarmerii), 30 generałów lotnictwa i 33 admirałów (w tym jednego z morskiej służby granicznej) http://www.hurriyetdailynews.com/infographics-turkeys-coup-attempt-in-numbers.aspx?pageID=238&nID=102228&NewsCatID=341

Z gospodarczego punktu widzenia nie należy się dziwić tureckim ocenom giełdowym, w sytuacji kiedy ilość turystów w lipcu spadła o 40,86% - najwyższy spadek od początku miesięcznego liczenia turystów w Turcji w 1994 r. Przy czym gdy chodzi o rynkowe wskaźniki dotyczące ryzyka, to należy pamiętać o ryzyku wzrostu zagrożenia na Bliskim Wschodzie, w sytuacji napięcia między dotychczasowymi strategicznymi sojusznikami jakimi do przewrotu była Turcja i USA. Coraz bardziej widoczny jest również zanik emocjonalnej sympatii między elitami Zachodu i Turcji. Nawet gdy chodzi o informacje które podaje opozycyjny względem rządu Hürriyet (jeden z jego dziennikarzy -Arda Akın- został nawet zatrzymany jako należący do organizacji „gulenistów”) to prezentują one obraz coraz to większej ilości dowodów za tym, że Fethullah Gülen stał za puczem („Coup suspects confess Gülen links to the attempt”), sprawiając że w WSJ nawet jego przedstawiciel nie wypiera się udziału w nim jego wyznawców: „if Mr. Gulen’s sympathizers participated in the coup, they did so without the cleric’s sanctions.” Skala nowych informacji sprawia że wszystkie siły polityczne się z tym zgadzają, na równi z 95% społeczeństwa („95 percent of the Turkish public believes that Fethullah Gülen and his organization were behind the July 15 failed coup attempthttp://www.hurriyetdailynews.com/95-percent-of-turkish-people-believe-gulen-behind-coup-energy-minister-.aspx?PageID=238&NID=102159&NewsCatID=338. Zeznania świadków tak bardzo obciążają Fethullah’a Gülen’a że również ambasador Wlk. Brytanii w Turcji Richard Moore w wywiadzie z nim przeprowadzonym „UK envoy: Gülen may be behind failed coup attempt” wprost mówi o tym że o ile znana była skala penetracji „gulenistów” w sądownictwie i policji to jednak wszystkich zaskoczył poziom ich wpływów w armii: „I don’t think anyone understood the degree to which they appear to have penetrated the military. I think there is a quite good deal of understanding that they had infiltrated other institutions, particularly the police and judiciary. We saw that in the Ergenekon and Balyoz cases. But I think we were all surprised at the scale of it in the military. But is it a complete surprise? No. There have been reports of Gülenists trying to get in the military as early as the 1990s.

Charakterystyczną wyrażone przez ambasadora Richard’a Moore’a, odmienna od amerykańskiej, opinia co do terrorystycznego charakteru sił kurdyjskich w Syrii („We are Turkey’s closest ally in the fight against the PKK and the DHKP-C”). Co pokazuje że Turcja może mieć w przyszłości poważne kłopoty polityczne, gdyż USA najprawdopodobniej postawią na Kurdów jako na tę siłę która będzie szachowała również Turcję na Bliskim Wschodzie. W tym momencie bardziej zrozumiałe staje się dlaczego występują bardzo poważne oskarżenia względem służb amerykańskich o wspieranie „gulenistów”: „The CIA and the FBI provided training for followers of the U.S.-based Islamic scholar Fethullah Gülen”. I dlaczego amerykański generał żałuje aresztowania generałów współpracujących z USA w operacjach na Bliskim Wschodzie: „Votel had expressed U.S. worries about the fact that some of the generals that Washington used to work with in Turkey were now in jail.” Oraz dlaczego mimo umowy ekstradycyjnej amerykańsko-tureckiej strona amerykańska nie wykonuje jej postanowień: „The treaty's 10th article says that in cases of urgency, if Turkey or the U.S. suspects anyone, the host country needs to arrest the suspect for 60 days until documents for extradition are submitted to the executive authority of the requested party.” 

W tym kontekście nie należy się dziwić dlaczego USA nie mogą wydać Fethullaha Gülena Turcji, mimo iż nie ma już żadnej szansy na to że wróci on do kraju jak Chomejni („Gülen planned to return to Turkey like Khomeini”). A z wywiadu Financial Times’a z nim (“The FT meets Fethullah Gülen | FT Worldhttps://www.youtube.com/watch?v=X1Ro3wnw1AI), w którym cały czas miał mierzone ciśnienie, może wynikać że dla uspokojenia tureckiej opinii publicznej najlepszym rozpatrywanym rozwiązaniem może okazać się sfingowanie jego zawału serca i wysłanie na „zasłużoną emeryturę” z dala od fleszy. Niemniej z zakresu penetracji sceny politycznej w Turcji wynika że siatka opozycji jest olbrzymia, co sprawi że ludzie i struktury się przefarbują i będą zdolni do przeprowadzenia kolejnego przewrotu tym razem np. w ochronie broni nuklearnej znajdującej się w bazach amerykańskich przed islamistami. Nauka z tego dla Polski jest taka, że ci co lobbują aby sprowadzić do Polski różnego typu instalacje atomowe, są nieodpowiedzialni i doprowadzą do tego że staniemy się w praktyce zakładnikami tych baz.

Dr Cezary Mech

Agencja Ratingu Społecznego 

Autor bloga

mech

Cezary Mech

Dr Cezary Mech jest absolwentem IESE, byłym zastępcą szefa Kancelarii Sejmu, prezesem UNFE, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, a obecnie prezesem ARS

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook