Jedynie prawda jest ciekawa


Przestroga

26.10.2016

„Nie wylewajmy z kąpielą Radwańskiej z Kerber”

Stało się. Zgodnie z przewidywaniami zawartymi w artykule „Oszczędności na czerwonym dywanie Obamy na G20” (http://www.stefczyk.info/blogi/przez-pryzmat-ekonomii/oszczednosci-na-czerwonym-dywanie-obamy-na-g20,17930516047) Serena Williams do Chin i chińskojęzycznego Singapuru na zawody nie doleciała, a Venus Williams odpadała na samym początku turniejów podczas gdy rok temu aż w dwóch zawodach triumfowała. No cóż, niezależnie od rewelacji dopingowych rosyjskich hackerów, jak i niezależności Chin w badaniach antydopingowych amerykańskich sportowców, wydaje się że i USA zdecydowało się odstawienie dotychczasowych starzejących się ikon i postawią na nowe młodsze. Boję się że w tenisie nie zostanie nią żadna z Polek, niezależnie od tego jakim paszportem się posługują. Ani Kerber, ani Radwańska, ani Woźniacka mimo iż ostatnio okupują pierwsze miejsca w rankingach. I jedynie przez chwilę nowy minister finansów będzie zacierał ręce z takiego oto kuriozum, że tylko dzięki temu że Kerber reprezentuje Niemcy mając polskie obywatelstwo, to milionowe podatki wpływają do naszego budżetu z reklamy niemieckich kolosów Adidasa i Porsche, które utraciła będąca obecnie na cenzurowanym rosyjska tenisistka Szarapowa. Szkoda tylko że Karolina Woźniacka rozmawiając z tatą-trenerem czystą i barwną polszczyzną jedynie rozbawia telewidzów w przerwach meczy, a płaci podatki w Danii. Dlatego często występując w mediach na pytania dotyczące reformy systemu podatkowego odpowiadam, że w pierwszej kolejności należałoby uszczelnić system beneficjentów 19%-owego podatku liniowego, utrudniając arbitraż podatkowy zanim zabierze się za zmiany mające na celu jego podwyżkę. I aby nie mylić podatku od dochodów ze składkami opłacającymi ryzyka ubezpieczeniowe. Ale zmieniając stawkę liniową na progresywną uważać, aby nie zrobić „kuku” ministrowi finansów „wylewając z kąpielą Radwańską z Kerber”.

Wypowiadając się na powyższe pytania w TV zauważyłem po raz kolejny, że tak naprawdę to po każdej takiej wypowiedzi powinienem pisać na blogu o co mnie tak naprawdę chodziło. Gdyż przekaz w postaci 100-tek ma tą charakterystykę że jest jedynie wycinkiem z całej wypowiedzi i niezależnie od intencji, zależy od tego czy udało nam się prowadzącego dziennikarza do naszego toku myślenia przekonać. Inaczej tylko popularyzują osobę i w efekcie może ona przekazać swoje uwagi ale w innym programie, kiedy jest się zaproszonym na dłuższą rozmowę, najlepiej na żywo. W zeszłym tygodniu wypowiadałem się dwukrotnie i zwłaszcza po rozmowie w Panoramie poczułem pewien niepokój. Nie dlatego że dziennikarz zmienił moją wypowiedz. Nie dlatego że starając się odpowiedzieć na pytanie dotyczące popularności PiSu, odpowiadając entuzjastycznie stwierdziłem że jest to efekt racjonalności działań 500+ (od 12:40; http://panorama.tvp.pl/27146184/20102016-1800), lecz dlatego że przestroga którą przekazałem dotyczącą przyszłości nie „zmieściła się” w relacji.

Otóż podtrzymuję opinię że Pani Premier Szydło realizując długo oczekiwany projekt 500+, który za jednym zamachem obniżył opodatkowanie wydatków na dzieci, a z drugiej strony zlikwidował biedę w rodzinach zaskarbiła sobie sympatię Polaków dla całej formacji politycznej. Również plan Morawieckiego społeczeństwo ciepło przyjmuje ze względu na trafność diagnozy, lecz niestety ale będzie rozczarowane z powodu podjęcia błędnej strategii. Dlatego że zamiast wykorzystać zapaść demograficzną, to że mniej Polaków wchodzi na rynek pracy i skokowo doprowadzić do wzrostu wynagrodzeń, to sprowadza się milion Ukraińców aby wzrost wynagrodzeń hamować. Zamiast przyciągać Polaków z emigracji jeszcze się młodzież i ludzi o kwalifikacjach wypycha, co sprawia że jesteśmy na drugim miejscu na świecie wg Banku Światowego (za Indiami: http://documents.worldbank.org/curated/en/793861475694096298/pdf/WPS7852.pdf) gdy chodzi o emigrację wykwalifikowanych specjalistów. Zamiast zmusić wszystkich przedsiębiorców do inwestycji próbuje się te inwestycje nieefektywnie kanalizować w enklawach licząc na efekt dyfuzyjny. Zamiast dostarczyć kapitału przedsiębiorcom do koniecznej modernizacji miejsc pracy, kapitał bankowy się roztrwania na tzw. polonizację banków i pozwala inwestorom korzystnie z Polski wycofać. Tak więc o ile zrozumiałe są aktualne wspaniałe dla rządu wyniki sondaży, o tyle przyszłość polityczna na równi z ekonomiczną rysuje się w ciemnych kolorach. Ta sama uwaga dotyczy bardzo dobrego wykonania budżetu tegorocznego, co wróży utrzymaniem deficytu w ryzach i w roku 2017 (Wiadomości od 15:35; https://wiadomosci.tvp.pl/27173580/22102016-1930). Przy czym uproszczeniem jest wpadanie w entuzjazm z tego powodu, jeżeli niepokojącym symptomem jest pogarszanie wskaźników wyprzedzających, w tym zapaści inwestycji produkcyjnych przedsiębiorstw. Tylko jak te obawy w 100s nagraniu wyrazić gdy zapotrzebowanie dotyczy tylko oceny aktualnych wyników?

Dr Cezary Mech

Agencja Ratingu Społecznego

 

 


Autor bloga

mech

Cezary Mech

Dr Cezary Mech jest absolwentem IESE, byłym zastępcą szefa Kancelarii Sejmu, prezesem UNFE, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, a obecnie prezesem ARS

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook