Jedynie prawda jest ciekawa


Prezenty pod choinkę

22.12.2011

W ramach polepszania nastroju okołoświątecznego EBC udzieliło „pod choinkę” w środę rekordowej trzyletniej pożyczki 553 europejskim bankom na rekordową kwotę €489,19 mld. Dodatkowo jako element działań rutynowych pożyczyło jednocześnie 33 mld dolarów na 14 dni, jak i €29,7 mld na okres 98 dni. Świątecznie również zapowiedziało, że jest to przedświąteczna rata prezentów i w Nowym Roku 2012 odbędzie się jeszcze jedno „prezentowanie”.

To świąteczne wsparcie dla sektora u którego w przyszłym roku zapotrzebowanie na refinansowanie środków wzrasta aż o 35% jest wyjątkowo szczodre gdyż jak szacuje Financial Times w artykule Tracy Alloway „Demand for ECB loans rises to €489bn” wynosi w sumie €720 mld: „The region’s lenders have about €720bn worth of bonds due to mature next year”. Jak podaje w WSJ Tom Fairless i David Cottle „ECB Sees Record Refinancing Demand” akcja EBC stała się niezbędna w sytuacji braku środków na refinansowanie długu połączonego z pogarszającym się brakiem zaufania między instytucjami

finansowymi skutkującymi jednoczesnym powiększaniem sumy lokat jakie one jednocześnie umieszczają w EBC. Skala jednoczesnych lokat jest rekordowa, gdyż przekracza już kwoty ćwierć biliona euro: „Use of the ECB's deposit facility surged to €251.35 billion Tuesday from €225.55 billion Monday, as banks favored parking money with the ECB over lending it to one another because of fears around their counter-parties' exposure to weak euro-zone sovereign debt.”

Okazuje się że w tej powodzi informacji które do nas docierają, są takie które mogą napawać optymizmem. Jedna z nich o jest od dość dawna znana, mimo tego chciałbym o niej napomknąć, gdyż nieczęsto nam się zdarza tak szczególne potwierdzenie o tym że Opatrzność nad Polską czuwa i mimo przeciwności losu otrzymujemy kolejne tego oznaki. Ostatnio uczestniczyłem w międzynarodowej konferencji dotyczącej naszych zasobów energetycznych. Okazało się że jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami największych w Europie zasobów gazu łupkowego, o którego eksploatację zabiegają największe firmy energetyczne. Zasoby są nieporównywalne z innymi państwami równe francuskim, a sprawdzenie opłacalności ich wydobycia jest wyjątkowo tanie. Fakt że nie mamy politycznego wsparcia francuskiego, jest efektem tego że Francja na siłę chce nam sprzedać swoje elektrownie jądrowe, podczas gdy my ich nie tylko nie potrzebujemy, ale ich zakup jedynie pogrąży nasze finanse publiczne.

Druga informacja jest również rewelacyjna otóż wg ostatnich sondaży, o których rozpisują się i Financial Times, WSJ i wiele innych, w tym i polskie gazety na czoło faworytów do Białego Domu wysuwa się nie kto inny ale Newt Gingrich. Przyjaciel Polaków, historyk (z doktoratem) który nie tylko wie gdzie leży nasz kraj, ale i zna naszą najnowszą historię uważając że nasz antykomunistyczny opór zmienił historię świata. Jest katolikiem (wprawdzie świeżej daty) zafascynowanym Janem Pawłem II. Sfinansował i rozpropagował znaczenie polskiego oporu na świecie („w hołdzie narodowi polskiemu”) w filmie „Dziewięć Dni które Zmieniły Świat”. Nie tylko sfinansował tę produkcję ale i obiecał że poza wersją językową polską i angielską upowszechnione zostaną wersje językowe chińskie, hiszpańska, portugalska i włoska.

Obyśmy tylko my odrobili swoją pracę domową, a może nie wszystko jest jeszcze stracone czego sobie i wszystkim czytelnikom Stefczyk.info życzę:

szopka12

Autor bloga

mech

Cezary Mech

Dr Cezary Mech jest absolwentem IESE, byłym zastępcą szefa Kancelarii Sejmu, prezesem UNFE, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, a obecnie prezesem ARS

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook