Jedynie prawda jest ciekawa


Chiny, gender, F-16 a sprawa Polska

21.06.2016

Czy studenci Yale są naprawdę 100 razy mądrzejsi od tych z Uniwersytetu Warszawskiego?

Zgodnie z tym co wieszczyłem podczas zeszłorocznej wizyty prezydenta Dudy w Pekinie bardzo szybko nastąpiła rewizyta w Polsce, obiektywnie ujmując najbardziej wpływowego przywódcy światowa prezydenta Xi Jinping’a. Okazuje się że sukces ten, mimo iż znacząco zmniejsza zagrożenie dla Polski ze strony Rosji Putina, nie jest „w smak” Gazecie Wyborczej. Która na przekór wszystkim faktom stara się umniejszyć jej znaczenie, doprowadzając nawet do komicznych zarzutów i wykpiwając istotne stwierdzenia  w niepodpisanym artykule „Prezydent Chin w Polsce. 6 cytatów, które nie mówią NIC o jego wizycie” . Na początku wytłuszczone stwierdzenie „Mnóstwo wypowiedzi i żadnego konkretu” a po tym już równo nadawanie istotnym stwierdzeniom głów państw wydumanych nieistotności. I tak kpienie z takich stwierdzeń naszego prezydenta: „Mam nadzieję, że Polska stanie się bramą do Europy dla Chin… Naszym najważniejszym celem jest podnoszenie poziomu życia naszych społeczeństw. Temu ma także służyć współpraca między Polską a Chinami.” Jak i niegrzecznie z bardzo obiecujących zapowiedzi naszego gościa: „Zgodziliśmy się na podniesienie rangi relacji chińsko-polskich na poziom wszechstronnego partnerstwa strategicznego wskazując polityczny kierunek dla rozwoju relacji dwustronnych.” 

Okazuje się że w dobie spadku produktywności na świecie jest szansa na przyspieszenie procesu konwergencji Polski do gospodarek zachodnich w oparciu o niezmierzone zasoby inwestycyjne Chin, które w samych rezerwach walutowych mają kapitały równe 3,3 bln dolarów. Niestety ale to co już od wielu lat, również na tym blogu wieszczyłem (załamanie produktywności społeczeństw w efekcie ogłupiającej propagandy) starając się również znaleźć przyczynę jawić się może jako hamująca rozwój przywara, nie tylko społeczeństw bogatych ale i Polski. Ostatnio Financial Times w dwóch artykułach wieszczy spadek produktywności, a prezentując na pierwszej stronie wyrazisty wykres pt. „Growth in labour productivity” oparty o wyliczenia The Conference Board, podkreśla że w USA produktywność w tym roku spadnie po raz pierwszy od 1982 r. Ukazuje jak to po siedmiu latach rachitycznego wzrostu okazało się że w maju w USA powstało zaledwie 38 tys. miejsc pracy, najmniej od września 2010 r. Biuro statystyki podało także że rekordowa liczba Amerykanów – 94,708 mln nie pracowała gdyż udział osób pracujących spadł do poziomu 62,6% z 63% w kwietniu. Jedyną dobrą informacją jest że obecnie przypada zaledwie 1,4 bezrobotnego na wolne miejsce pracy, oraz że aż 60% z tych którzy odchodzą z pracy, to zwolnienia dobrowolne ze strony zatrudnionego. Jest to poziom znacząco mniejszy niż podczas dna kryzysu, kiedy to przypadało aż 6,7 bezrobotnych na jedno wolne miejsce pracy.

O ile spadek produktywności jest często łączony z wpływem nowych technologii, to może warto podać przykłady gdy społeczeństwa nie koncentrują swojej energii na rozwiązywaniu swoich realnych problemów lecz tych wydumanych. Często wynikających z kształtowanej przez grupy interesów opinii publicznej, przez co ich energia i innowacyjność jest błędnie ukierunkowana i w efekcie nie przynosi oczekiwanych rezultatów produkcyjnych. Świetnym przykładem może być cytowana przez Wall Street Journal 4 czerwca w części Notable & Quotable petycja studentów jednego z najbardziej prestiżowych uniwersytetów świata - Uniwersytetu Yale (absolwenci to Bush senior i junior, Bill i Hillary Clinton – oj gdyby mój  Uniwersytet Navarry coś takiego wymyślił to co najmniej przestałbym odbierać magazyn absolwentów) i to Wydziału Języka Angielskiego, aby wycofać wykładanych klasyków literatury angielskiej a znaleźć takich którzy podnosili problemy… gender i seksualności. (Dla niedowiarków cytowana petycja w całości: „We, undergraduate students in the Yale English Department, write to urge the faculty to reevaluate the undergraduate curriculum. We ask the department to reconsider the current core requirements and the introductory courses for the major. In particular, we oppose the continued existence of the Major English Poets sequence as the primary prerequisite for further study. It is unacceptable that a Yale student considering studying English literature might read only white male authors. A year spent around a seminar table where the literary contributions of women, people of color, and queer folk are absent actively harms all students, regardless of their identity. . . . We ask that Major English Poets be abolished [bold-cm], and that the pre-1800/1900 requirements be refocused to deliberately include literatures relating to gender, race, sexuality, ableism, and ethnicity.”)

Martin Wolf w artykule Financial Times’a “Is the age of unlimited growth over” również zastanawia się nad przyczynami spowolnienia produktywności na świecie. Które prowadzi to do upadku wzrostu krajów najbardziej zaawansowanych, a nas pozbawiania szansy szybkiego zniwelowania różnic w procesie konwergencji. Kampania w Polsce zniechęcająca do akomodacji inwestycji chińskich jest jednym z przykładów, kiedy to niektóre z optymalnych polityk byłoby nie na rękę wpływowym grupom interesów, które w dobie funkcjonowania władzy tzw. „opinii publicznej” muszą „ogłupić” całe społeczeństwa aby przeprowadzić swoje plany. Innym przykładem jest drastyczne i jednostronne ukazywanie cierpienia chrześcijan w krajach muzułmańskich, bez zaprezentowania źródeł niechęci społecznych w krajach Bliskiego Wschodu, które w efekcie prowadzi do militarnego zaangażowania się naszego kraju w zbrojny konflikt między rywalizującymi odłamami islamu. W konsekwencji narażając nasz kraj na nieobliczalne koszty i cierpienia obywateli w przypadku znalezienia się na celowniku terrorystów. Konsekwencje mogące  prowadzić do załamania procesu konwergencji naszego kraju na stałe.


Autor bloga

mech

Cezary Mech

Dr Cezary Mech jest absolwentem IESE, byłym zastępcą szefa Kancelarii Sejmu, prezesem UNFE, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, a obecnie prezesem ARS

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook