Jedynie prawda jest ciekawa


Sondaż gwizdany

02.08.2012

Obchody rocznicy 1 sierpnia umożliwiają bezpośredni kontakt władzy ze społeczeństwem.

Ostatnimi laty stało się tradycją, że na Powązkach Wojskowych podczas składania wieńców pod obeliskiem „Gloria Victis” w rocznicę Powstania Warszawskiego, zgromadzeni wyrażają swoje poglądy brawami lub gwizdami. Wygwizdywani są: prezydent i jego przedstawiciele, premier czy pani prezydent Warszawy. 

Nie pomagają wezwania  by nie bezcześcić pamięci poległych. Te apele wypadają groteskowo, bo czy wybuczając oficjela, robi się przykrość tym, którzy tu spoczywają trudno stwierdzić w ich imieniu. A może ich to w zaświatach zwyczajnie cieszy.

Tu nie przychodzą chuligani, tylko ludzie kochający Polskę, jeśli posuwają się do zachowań mało obyczajnych, to wyraźnie mają ku temu powody. Chcą coś przekazać władzy, normalnie schowanej  w wygodnych gabinetach.

Jak ich należy potraktować dał przykład bloger „Newsweeka”– „Warszawskie śmieci idziemy w ch..”. W  oryginale nie ma kropek: „polityczne pisowskie ścierwo buczało jak kastrowane bydło”, „Na Kopcu pisowskie debile wygwizdały Prezydent Warszawy”, „Warszawskie śmieci Kaczyńskiego kolejny raz poszły w ch...”

Zawsze jest dylemat czy tego rodzaju wypociny propagować czy je zwyczajnie przemilczeć. Czas milczenia  powinien się jednak skończyć. Obrażanie Polaków nie myślących w narzucony sposób jest tutaj  bezkarnym procederem.

Można podać do prokuratury, że zostało się urażonym czy nawet obrażonym, ale wtedy wychodzi się na pisowca, który być może gwizdał albo buczał i jeszcze samemu się dostanie jakiś wyrok.

Obchody rocznicy Powstania na Powązkach są swoistym sondażem. Każdy rozsądnie myślący chciałby, żeby najwyższe władze były przyjmowane owacjami, żeby naród się z nimi identyfikował. Z jakiś powodów tak jednak nie jest. Czyżby rocznice patriotyczne gromadziły jedynie zwolenników partii opozycyjnej? Czyżby zwolennicy obecnych władz nie chcieli ich wesprzeć w tak trudnych  momentach? 
Autor wpisu niewybrednie bluzgając stawia się zdecydowanie niżej niż najgłośniej buczący na uroczystościach.

Autor bloga

Makowski-Ryszard

Ryszard Makowski

Satyryk. Kabaret OT.TO, Kabaret „Pod Egidą”. Niegdyś felietonista „Uważam Rze”, obecnie "wSieci". Autorskie płyty - „Pęc ze śmiechu” i „Na ochotnika do psychiatryka”.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook