Jedynie prawda jest ciekawa


Sezon ogórkowy

06.07.2012

Niegdyś latem, zwanym sezonem ogórkowym cichło życie kulturalne i polityczne. Wiadomości, które zdobiły czołówki gazet opiewały rzeczy naprawdę interesujące człowieka.

Potwór ze szkockiego jeziora Loch Ness. Znów ktoś widział pływającego olbrzyma albo nie widział, to bez znaczenia, napisać o tym warto. Podobnie było z Yeti tajemniczym mieszkańcem wysokogórskich rejonów Himalajów. Znaleziono ślady na śniegu, tym razem kompletnie wiarygodne. Poszukiwano zaginionej w czasie II Wojny Światowej bursztynowej komnaty, życia na Marsie i duchów w starych domostwach i zamczyskach. Były też tematy poważniejsze – ruszyła kampania buraczana, skąd wziąć sznurek do snopowiązałek lub jak rozwiązać problem skupu butelek. To były czasy. Z tym, że po jednym z sezonów ogórkowych mieliśmy „Solidarność”.

Obecnie sezony ogórkowe dzięki sprytowi naszej władzy są bardziej wyrafinowane. Na lato rzuca się tematy istotne, ale tak by się przemknęły prawie niezauważone.

Zeszłe lato poświęcono na raport komisji Millera, zwieńczający oficjalny bełkot na temat katastrofy smoleńskiej. 27 czerwca komisja zakończyła prace i w zasadzie można było już ogłosić rewelacje „ekspertów”, analizujących wrak i „czarne skrzynki” na odległość,  ale okazało się bez przetłumaczenia na angielski i rosyjski nie można Polakom tego dokumentu pokazać, bo by nic nie zrozumieli. Wyczekano do 29 lipca i wtedy raport ogłoszono. Jak ktoś był na plaży i przegapił, no to co władza może na to poradzić.

To lato też jest wykorzystywane, bo szkoda lata.
Sejm na życzenie powszechnie kochanego prezydenta ogranicza swobodę demonstrowania. Wcześniej (z okazji Euro) podniesiono wiek emerytalny. Grzebie się społeczeństwu po kieszeniach ile wlezie. Majstrują przy odpisie na dzieci, uldze internetowej, 50% uzysku dla artystów i dziennikarzy. Przebąkuje się o wprowadzeniu podatku katastralnego. Czyli jak się czegoś dorobiłeś to miałeś pecha.
Z letnich tematów, jeszcze można dorzucić - prezes Lato na prezesa. Chyba że jednak wkręci się działacz Kręcina.

Najważniejsze, że media publiczne są przyjaźnie nastawione do społeczeństwa. „Lato z radiem” rozdaje maskotki „Rysie”, i zadaje ważkie pytania – Jak miał Jan Kochanowski na imię, a z wiadomości można się dowiedzieć, że we Włoszech spadło spożycie czekolady. Czyli jednak jest sezon ogórkowy. Ciekawe czym się skończy ta beztroska kanikuła.

Autor bloga

Makowski-Ryszard

Ryszard Makowski

Satyryk. Kabaret OT.TO, Kabaret „Pod Egidą”. Niegdyś felietonista „Uważam Rze”, obecnie "wSieci". Autorskie płyty - „Pęc ze śmiechu” i „Na ochotnika do psychiatryka”.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook