Jedynie prawda jest ciekawa


Jeden dzień z życia III RP

31.03.2015

30 marca jest wzorcowym dniem, który powinien zostać zapisany w annałach i przekazywany pokoleniom, żeby wiedziały jak żyło się w Polsce 2015 roku.

Sąd rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia wydał wyrok na byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusza Kamińskiego za nadużycia w sprawie afery gruntowej. Sędzia Wojciech Łączewski zasądził wyrok surowszy niż żądała  prokuratura. Ta chciała 3 lata w zawszeniu  i cztery lata zakazu pełnienia funkcji publicznych. „Rozgrzany” sędzia, ot, tak z pod dużego palca wydał wyrok: 3 lata bezwzględnego więzienia i zakaz pełnienia funkcji publicznych przez 10 lat.

Współpracowników Mariusza Kamińskiego osądzono w podobny sposób.

Tak potraktowano tych, którzy usiłowali zwalczać w Polsce korupcje. Może ich działania nie były idealne, ale taki wyrok to ewidentna zemsta korupcyjnej III Rzeczypospolitej i ostrzeżenie dla wszystkich, którzy chcieli by ściągać złodziei i wszelkiej maści malwersantów, wygodnie ulokowanych na szczytach władzy.

Ponad to akurat w ramach kampanii przed wyborami prezydenckimi trwa intensywna nagonka na Prawo i Sprawiedliwość, do którego należą ukarani funkcjonariusze państwowi.

Pewnie to całkowity przypadek, że zupełnie niezależny sąd wydaje tak drakoński wyrok akurat teraz. 

Mówiąc krótko mamy do czynienia z bezczelną grandą. Orzeł na piersi  sędziego Łączewskiego skulił się ze wstydu, ale nie poleci bo wisi na solidnym łańcuchu.

Inny sąd wydał wyrok w trybie wyborczym. Ukarane zostało zadanie pytania w programie telewizyjnym: czy były członek władz SKOK Wołomin – pan Kleszczewski – jest członkiem komitetu honorowego pana prezydenta?
Sąd zakazał rozpowszechniania tej informacji, nakazał sprostowanie i przeprosiny przed programem „Kropka nad i”,  ponadto wpłatę 10 000 złotych na cel charytatywny.

Znowu  sprawiedliwość III RP stanęła na wysokości zadania. Zadający pytanie Adam Hofman należał kiedyś do PiS.

Za to wieczorem na Zamku Królewskim miała miejsce wspaniała gala wręczenia telewizyjnych nagród za rok 2014, „Wiktorów”.

Obecni byli na sali: prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką, prezydent Lech Wałęsa i kto żyw przylegający do tej zwarzonej śmietanki towarzyskiej.

Przykładowo, nominowani w kategorii dziennikarz roku: Arleta Bojke, Jarosław Gugała, Piotr Kraśko, Jarosław Kuźniar i Monika Olejnik.
Funkcjonariusze systemu muszą być doceniani w blasku fleszy. 

W kategorii odkrycie roku Wiktora zdobywa trener reprezentacji Polski siatkarzy, Stephane Antiga. Nagrodę wręcza Prezydent RP Bronisław Komorowski, a ten wspaniały moment pokazuje oczywiście telewizja całej Polsce.

Politykiem roku zostaje Przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk.

Brawo!!!!!

Tym bardziej, że miał niebywale silną konkurencję: Roberta Biedronia, Ewa Kopacza, Adama Daniela Rotfelda i Grzegorza Schetynę.

Rozdasno też pięć Super Wiktorów.

Dostali je między innymi.

Prezes telewizji Juliusz Braun. Takiego lizodupstwa nie było w historii tej nagrody. Nigdy nie dostał  jej urzędujący prezes. 

Stefan Bratkowski. Podczas krótkiego wystąpienia mówi zatroskany do zgromadzonych, że tu jest drugi naród, z którym trzeba się porozumieć. Czyżby chodziło mu o Polaków?

Wyjątkowo usługowy redaktor Jacek Żakowski też dostał Super Wiktora, a wręczył mu Mariusz Walter. 

Fajna resortowa impreza.

I tak kończy się 30 marca. „Groźni złoczyńcy” zostali ukarani, a „elita” odebrała w pięknych komnatach Zamku Królewskiego nagrody.

Natrętnie pcha takie dosyć obcesowe pytanie: Czy ta III RP to nowoczesna forma zaborów?

Bo wolna Polska to na pewno nie jest.

W wolnej Polsce ci „groźni złoczyńcy”  byliby obsypani nagrodami, a tuzy tych sprzedajnych „elit”  niechybnie dostałyby po parę ładnych lat odsiadki.

Ryszard Makowski

Autor bloga

Makowski-Ryszard

Ryszard Makowski

Satyryk. Kabaret OT.TO, Kabaret „Pod Egidą”. Niegdyś felietonista „Uważam Rze”, obecnie "wSieci". Autorskie płyty - „Pęc ze śmiechu” i „Na ochotnika do psychiatryka”.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook