Jedynie prawda jest ciekawa


Tydzień na decyzję

25.07.2014

Lipiec dobiega końca, a to oznacza, że został już tylko tydzień na podjęcie decyzji w sprawie składki emerytalnej (decyzje musimy podjąć do najbliższego czwartku).

Osoby, które do końca lipca nie zawiadomią ZUS, że chcą, by ich składka emerytalna była nadal dzielona między ZUS i OFE, stracą tę możliwość i całość ich składki będzie trafiać wyłącznie do ZUS. Decyzja ta nie wpływa natomiast na dotychczasowe środki znajdujące się w OFE (a właściwe to co zostało tam po „znacjonalizowaniu” 51,5 ich aktywów). Bez względu na to, czy do OFE będą trafiały dalsze składki, czy nie  - wcześniej wpłacone do OFE składki nie objęte „nacjonalizacją” pozostają w OFE, które będą musiały w okresie 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego przez swojego członka przekazywać te środki do ZUS.

Osoby, którym zostało nie więcej niż 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego nie mogą także zdecydować, o tym, by część ich składki emerytalnej nadal trafiała do OFE, bo z osiągnięciem tego wieku ZUS automatycznie zaprzestaje dalszego przekazywania składek emerytalnych do OFE, w związku z rozpoczęciem procesu ich „wycofywania” z OFE do FUS.

Warto zatem, mimo środka sezonu wakacyjnego, zastanowić się, jaką decyzję o naszych pieniądzach chcemy podjąć. Choć bowiem składki na ubezpieczenia społeczne są obowiązkową daniną publiczną, to możemy jednak zdecydować o losach niedużej części składki emerytalnej – czy ma trafiać do OFE, czy nie. Obecny rząd PO-PSL ukształtował rozwiązania tak, by jak najmniej tej składki rzeczywiście trafiło do OFE, licząc przede wszystkim na bierność obywateli, bo brak decyzji, tylko pozornie jest brakiem decyzji, w rzeczywistości, brak złożenia deklaracji ZUS-owi o dalszym przekazywaniu składki do OFE jest też decyzją, o pozostawieniu całości składki emerytalnej w ZUS. Zatem jeśli nie złożymy deklaracji o dalszym przekazywaniu części składki emerytalnej do OFE, państwo podejmie decyzję za nas i całość składki emerytalnej pozostanie w ZUS.

Jaka jest różnica? Przelano na ten temat już chyba morze atramentu – w FUS nasze składki emerytalne są wydawane na bieżącą wypłatę emerytur, w OFE inwestowane przede wszystkim w akcje (bo zmieniając przepisy i „nacjonalizując” 51,5% aktywów OFE koalicja PO-PSL zakazała OFE inwestowania w bezpieczne instrumenty takie jak obligacje Skarbu Państwa).

Warto się zatem zastanowić, czy chcemy ulegać dyktatowi rządu, który tak zredagował przepisy, „by wyszło na jego”, czy sami chcemy decydować o naszych pieniądzach.

Paweł Pelc
25.07.2014


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Autor bloga

pelc pawel

Paweł Pelc

Radca prawny, Kancelaria Radcy Prawnego Pawła Pelca, wiceprezes Agencji Ratingu Społecznego

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook