Jedynie prawda jest ciekawa


Można

15.12.2012

Można „postawić się” Komisji Europejskiej i wygrać.

W czwartek słowacki minister finansów poinformował, że Słowacja uzyskała zatwierdzenie projektu pamiątkowej monety 2 euro ze świętymi Cyrylem i Metodym w pierwotnej wersji  - z aureolami i krzyżem na ornacie, mimo wcześniejszego stanowiska Komisji Europejskiej, która domagała się ich usunięcia. Decyzja Komisji Europejskiej wywołała tak daleko idący opór społeczeństwa słowackiego, że rząd słowacki postanowił jednak „postawić się” Komisji Europejskiej i ponownie przedstawić do zatwierdzenia pierwotny projekt monety – tym razem skutecznie.
 
To pokazuje, że nawet mały kraj, jeżeli jasno artykułuje swoje interesy i nie godzi się z dyktatem Komisji Europejskiej, może odnosić choćby takie symboliczne zwycięstwa. Jak widać z przebiegu zdarzeń, Komisja Europejska gotowa jest walczyć z chrześcijaństwem i Kościołem Katolickim, ale tylko tak długo, gdy  nie wywołuje to zdecydowanej reakcji – w takim przypadku piewcy „neutralności światopoglądowej” gotowi są wycofać się, czekając na bardziej sprzyjającą okazję.

Słowacka lekcja jest też świetnym przykładem, że społeczeństwa nie są bezradne wobec dyktatu eurokratów i ich walki z chrześcijańskimi i katolickimi wartościami, a protesty wyrażane dostatecznie konsekwentnie zmuszają rządy do przeciwstawienia się dyktatowi płynącemu z Brukseli. Wyraźnie widać w tej historii, że nie warto milczeć, jeśli coś nam się nie podoba, że trzeba jasno artykułować swoje poglądy i sprzeciw wobec działań skierowanych przeciwko wyznawanym wartościom. Jest to bardzo istotny argument za koniecznością samoorganizacji i budowy społeczeństwa obywatelskiego. Tym razem Słowacy wywalczyli to, że mimo sprzeciwu Komisji Europejskiej (podobno opierającej się na stanowisku Francji i Grecji), święci Cyryl i Metody zostaną przestawieni zgodnie z tradycyjną ikonografią chrześcijański, w sposób nie budzący wątpliwości co do ich statusu.
 
Kościół nie musi się zatem biernie przyglądać naporowi zeświecczenia, lecz może skutecznie być znakiem sprzeciwu, tak jak w przypadku Episkopatu Słowacji, który nie zawahał się ostro skrytykować wcześniejszej decyzji Komisji Europejskiej zeświecczającej Cyryla i Metodego – i odniósł razem ze swoimi wiernymi sukces.
Czy i my potrafimy skorzystać z tego przykładu?


Paweł Pelc

Autor bloga

pelc pawel

Paweł Pelc

Radca prawny, Kancelaria Radcy Prawnego Pawła Pelca, wiceprezes Agencji Ratingu Społecznego

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook