Jedynie prawda jest ciekawa


Co nam zostanie z roku 2014?

30.12.2014

Koniec roku skłania do refleksji, jak zapamiętamy ten właśnie kończący się okres… A dużo się działo przez ten rok.

Po pierwsze zrealizowano rozmontowanie reformy emerytalnej. 51,5% aktywów OFE trafiło do ZUS, co oznacza, że z rachunków członków OFE tyle samo ubyło…. Zastąpiły je zapisy księgowe, które mają być podstawą do naliczenia świadczeń finansowanych z przyszłych wpływów…

Po drugie została ujawniona „afera taśmowa”. Okazało się, że Prezes Narodowego Banku Polskiego ingerował w skład rządu i proces legislacyjny w zamian za obietnicę podjęcia przez niego działań wspierających ten rząd przed wyborami parlamentarnymi, a przedstawiciel rządu twierdził, że państwo istnieje tylko teoretycznie, inny zaś deklarował działania mające na celu ukrócenie postępowań organów skarbowych. Rozmowy te odbywały się przy suto zastawionych stołach przy posiłkach opłacanych za środki publiczne, ale według ich uczestników miały charakter prywatny, a nie służbowy.

Po trzecie okazało się, że nie jesteśmy w stanie przeprowadzić bez zakłóceń wyborów samorządowych i określić ich wyników w sposób nie budzący wątpliwości, a liczba głosów nieważnych znacząco przewyższa wszystko to, z czym mieliśmy do czynienia w poprzednich wyborach. 

W tak zwanym międzyczasie pojawiła się też „afera” z rozliczeniami podróży służbowych posłów w tym przejazdów samochodem prywatnym przez obecnego marszałka sejmu w czasach, gdy był strzeżonym przez BOR ministrem, a który  na dokładkę tłumaczył się, że przejazdy finansowane przez sejm były dokonywane w celu, na który nie można używać środków pochodzących z sejmu…

W efekcie tych wszystkich zdarzeń zaufanie do Państwa została znacząco podważono. Tymczasem wydaje się, że to właśnie własne Państwo powinno być tą wartością, która powinna być poza sporem. Rok 2014 to także 100 rocznica wybuchu pierwszej wojny światowej, zwanej wówczas Wielką Wojną, w którą wchodziliśmy bez Polski na mapach Europy i z Polakami walczącymi we wszystkich armiach państw zaborczych. Brak własnego Państwa sprawił, że naród polski poniósł niepowetowane straty, praktycznie niemożliwe do odrobienia. Po 1918 wiele lat zajęło nawet stworzenia jednolitego systemu prawnego, czy w miarę spójnej sieci drogowej i kolejowej. Jeszcze bardziej katastrofalny efekt miała utrata własnej państwowości w 1939 r. Tak samo było w przeszłości, gdy w trakcie potopu szwedzkiego Polska znalazła się prawie w całości w rękach szwedzkich, to w wielu miejscach do dziś widać efekty zniszczeń powstałych właśnie wtedy. 

Tak bardzo ważne jest zatem, by Państwo polskie istniało nie „tylko teoretycznie”, ale jak najbardziej realnie, stojąc na straży swoich mieszkańców i dbając o ich interesy oraz wprowadzając takie mechanizmy, by Polacy mogli być ze swojego Państwa dumni i mogli mu ufać. Niestety rok 2014 nie ułatwił nam tego w żadnej mierze. Czy jest szansa by to się zmieniło w roku 2015? 
Życzę tego i sobie i czytelnikom tego portalu.

30.12.2014

Autor bloga

pelc pawel

Paweł Pelc

Radca prawny, Kancelaria Radcy Prawnego Pawła Pelca, wiceprezes Agencji Ratingu Społecznego

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook