Jedynie prawda jest ciekawa


Bezpieczeństwo Sejmu

21.11.2012

Tematem numer jeden w dzisiejszych serwisach informacyjnych jest aresztowanie wcześniej zatrzymanego przez ABW wykładowcy krakowskiej uczelni, który planował dokonać zamachu bombowego przed Sejmem.

Tymczasem Sejm, choć dość regularnie jest obstawiany barierkami przy okazji demonstracji odbywających się przed nim, to jednak nie jest w żaden sposób ogrodzony. Przed wojną teren sejmu był ogrodzony. Dziś każdy może wejść bez żadnej kontroli na teren sejmowy i jedynie wjazd na ten teren i wejście do budynków sejmowych jest kontrolowane. Może zatem warto sygnał o realnym zagrożeniu zamachem terrorystycznym na terenie sejmu wykorzystać, by podjąć decyzję o odtworzeniu przedwojennego ogrodzenia terenu sejmu i jednak, w celu zapewnienia bezpieczeństwa posłów i innych osób uczestniczących w obradach Sejmu wyłączyć go ze swobodnego ruchu. Znacznie mniej istotne z punktu widzenia konstytucyjnej roli instytucje niż parlament są nierzadko lepiej chronione i brak jest dostępu dla osób nieuprawnionych nie tylko do ich budynków, ale także na teren bezpośrednio przed nimi.

Warto podjąć tę decyzję póki jeszcze nic się nie wydarzyło, by uniknąć sytuacji, takiej jaka miała miejsce w przypadku samolotów rządowych – gdy mimo wielokrotnych podejść nie udało się wymienić przestarzałych rosyjskich konstrukcji na bezpieczniejsze maszyny i decyzję o rezygnacji z korzystania z tych maszyn podejmowano dopiero po 10 kwietnia 2010 r. po śmierci Prezydenta i 95 innych wybitnych Polaków.

Ogrodzenie terenu sejmowego na pewno nie jest decyzją tak kosztowną i kontrowersyjną, jak zakup nowych samolotów dla przewozu najważniejszych osób w państwie, zatem jej podjęcie powinno być znacznie łatwiejsze. Ciekawe czy władzom sejmu starczy odwagi, by ją szybko podjąć i zrealizować. A taka zmiana jednak znacząco utrudniłaby przeprowadzenie zamachu bezpośrednio przed sejmem, który dziś może stosunkowo łatwo przeprowadzić wystarczająco zdeterminowany terrorysta.

Paweł Pelc

Autor bloga

pelc pawel

Paweł Pelc

Radca prawny, Kancelaria Radcy Prawnego Pawła Pelca, wiceprezes Agencji Ratingu Społecznego

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook