Jedynie prawda jest ciekawa


Terrorystka Szydło

26.05.2017

Mówię w swoim prywatnym imieniu.

Z rządzącym obozem w pewnych sprawach się zgadzam, w pewnych się nie zgadzam, a jeszcze inne są mi obojętne. Jednak w kolejnej awanturze o uchodźców pragnę murem stanąć za panią premier Beatą Szydło, na której opozycja nie zostawia suchej nitki za to, co powiedziała z trybuny sejmowej. Przeczytajmy zatem najbardziej krytykowane kawałki tej wypowiedzi sine ira et studio, czyli bez gniewu i uprzedzeń: 


Bezpieczeństwo Polaków jest naszym wspólnym strategicznym priorytetem i celem. Nie ma nic cenniejszego niż bezpieczeństwo ojczyzny i bezpieczeństwo naszych obywateli. Polska nie zgodzi się na żadne szantaże ze strony Unii Europejskiej. Nie będziemy uczestniczyć w szaleństwie brukselskich elit. Teraz terroryści w Manchesterze posunęli się o krok dalej, bo uderzyli w najbardziej niewinnych i bezbronnych, uderzyli w dzieci. My nie dopuścimy do tego, żeby polskie dzieci nie mogły bezpiecznie pójść do klubu, do szkoły czy na plac zabaw. Dokąd zmierzasz, Europo? Powstań z kolan i obudź się z letargu, bo w przeciwnym razie codziennie będziesz opłakiwała swoje dzieci. Nie dostrzegacie tego, że dzisiaj zagrożenie terrorystyczne jest faktem, który każdego dnia może dotknąć każde państwo w Europie?

Jak zareagowała na to współczesna „Trybuna Ludu”, zwana dla niepoznaki „Gazetą Wyborczą”? Ano, wielkim czołówkowym tytułem, który brzmiał: „Medialny terror Beaty Szydło, czyli kto jest sojusznikiem ISIS”. Warto te słowa wpisać w gugle, i poznać ich uzasadnienie. Streszczam: pani Szydło wspiera terrorystów w ten sposób, że skutecznie straszy nimi Polaków, co „przekształca polski antysemityzm w antyislamizm, a takim przerażonym sfanatyzowanym społeczeństwem łatwiej jest rządzić”.

Myślę, że trzeba bardzo pogardzać własnymi rodakami, aby racjonalny strach przed islamem uznać za nieuzasadnione obawy „sfanatyzowanego społeczeństwa”. 

Wikipedia głosi (https://pl.wikipedia.org/wiki/Terroryzm), że terroryzm jest stary jak świat, ale moim zdaniem to nieprawda. Wiek XXI przyniósł zupełnie nową jakość: zamachy samobójcze. Przed samotnymi zabójcami-samobójcami jest tylko jeden radykalny ratunek: odpowiedzialność zbiorowa. Skoro wśród islamistów jest statystycznie dziesięć (sto, tysiąc) razy więcej ludzi pragnących zabić innych ludzi niż w społecznościach nieislamskich – należy odizolować się od islamistów. To oczywiście pogląd niepoprawny politycznie, ale innego skutecznego sposobu nie widzę.. Ludzkie życie i zdrowie są – dla miażdżącej większości normalnych ludzi – ważniejsze od politycznej poprawności, światłych ideologii, wzniosłych zasad, a nawet religijnych wskazań. 

Po drugie – w świetle prawa UE (Traktat Lizboński wynegocjowany jeszcze przez Lecha Kaczyńskiego) goszczenie/osiedlanie uchodźców na własnym terytorium państwa-członka w ogóle nie jest unormowane, politycznie zaś budzi kontrowersje i nie ma historycznego precedensu. Innymi słowy, różne ciała mogą apelować i zalecać, ale kazać nie mogą. Brak egzekutywy. Do wykluczenia zaś kraju z Unii lub obłożenia go sankcjami (cokolwiek to znaczy) droga jest niezwykle żmudna, trudna i skomplikowana.

Po trzecie – w kwestii tak fundamentalnie ważkiej decydować powinien suweren. Otóż mój naród nie ma wątpliwości. W kwietniowym sondażu CBOS relokacji sprzeciwia się trzy czwarte (74%) badanych, co jest najwyższą wartością spośród dotąd notowanych, przy czym dominuje zdecydowany sprzeciw (43%). Za przyjęciem uchodźców opowiada się w sumie nieco więcej niż jedna piąta Polaków (22%), co stanowi spadek o 6 punktów procentowych w stosunku do grudnia 2016 roku...

Autor bloga

remuszko

Stanisław Remuszko

dziennikarz, autor książki "Gazeta Wyborcza. Początki i okolice". „...jako naoczny świadek wydarzeń napisałem wysoce krytyczną, dokumentalno-publicystyczną książkę o Agorze, "Gazecie Wyborczej", Michniku i okolicach, w której wielokrotnie i expressis verbis oskarżyłem to towarzystwo nie o jakieś duperele, lecz o konkretne czyny obrzydliwe moralnie…”

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook