Jedynie prawda jest ciekawa


Podwaliny, świętości, tort

09.06.2013

Uważam, że w naszej kulturze obywatelskiej powinny istnieć patriotyczne świętości państwowe, czyli takie nieliczne wspólne wartości, których niszczyć ani nadwyrężać nie wolno nikomu, nigdy i pod żadnym pozorem, bez względu na osobisty życiorys czy polityczne przekonania.

Dziesięć lat temu trzech podpitych osobników przewróciło liny ze słupkami zagradzające wstęp do Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie, wskoczyło na płytę Grobu, opluło ją i obrzuciło wartowników wulgarnymi słowami. Gdy ci nie reagowali, jeden z chuliganów usiłował oddać mocz na Grób. Wartownicy nadal stali nieruchomo i dopiero przypadkowy patrol policji zatrzymał sprawców tej profanacji. Ale rzecznik MON nie dostrzegł w postawie żołnierzy niczego nagannego, media zaś incydent całkowicie przemilczały. Zareagowała grupa obywateli*.

Przypominam to smutne wydarzenie dlatego, że oto kilka dni temu wydarzyło się w Polsce coś podobnego. Naprzód naruszono absolutne tabu, czyli fizyczną nietykalność sędziego. Potem jeszcze niektóre media poinformowały o okolicznościowym proteście środowisk sędziowskich oraz adwokackich. I szlus. Potępić tego incydentu nie uznał za stosowne żaden z znanych polityków ani żaden ze znanych dziennikarzy. No, może z wyjątkiem słynącego z niewyparzonego języka i cywilnej odwagi redaktora Marka Domagalskiego z “Rzeczpospolitej”, który zasugerował, że rzucanie w sędziego tortem jest... nieskuteczne, bo nie uczyni wydawanych przezeń wyroków sprawiedliwszymi.

No to się zasadniczo różnimy, ponieważ dla mnie ten tort uderza w podwaliny mojego państwa! Uważam bowiem, że tak jak w naszej ogólnoludzkiej kulturze istnieją miejsca święte (cmentarze i świątynie), a w naszej kulturze narodowej święte symbole (godło, flaga, barwy i hymn) – tak w naszej kulturze obywatelskiej powinny istnieć patriotyczne świętości państwowe, czyli takie nieliczne wspólne wartości, których niszczyć ani nadwyrężać nie wolno nikomu, nigdy i pod żadnym pozorem, bez względu na osobisty życiorys i polityczne przekonania. Do takich ustrojowych imponderabiliów zaliczam sędziowską niezależność, niezawisłość i nieusuwalność, których z kolei gwarantem prymarnym jest absolutna, powtarzam, absolutna nietykalność fizyczna!

Można rzec, że nic się nie stało: zaatakowana tortem sędzia umyła głowę, wysuszyła włosy, przebrała się, i o co ten krzyk? Ano, po pierwsze, o naruszenie tego, co dla mnie-obywatela ma wartość pierwszoplanową. Po drugie, o precedens, czyli otwarcie furtki dla podobnych i eskalowanych zachowań w przyszłości (tort, kwiat, woda, kwiat w doniczce, butelka z wodą, doniczka, butelka...) Po trzecie, o wartość sędziowskich decyzji, których jakość, owszem, bywa różna, ale na pewno dramatycznie spadnie, gdyby sędziowie mieli sądzić pod najmniejszą presją fizycznego zagrożenia.

Owszem, czasami mam wątpliwości dotyczące konkretnych wyroków i postanowień. Owszem, mam także systemowe uwagi i postulaty pod adresem wymiaru sprawiedliwości. Lecz wyroki sądów i sędziów mogę jawnie i swobodnie krytykować, a z kolei od zmiany pozycji sądów (konstytucja) oraz prawa sędziowskiego (ustawa o ustroju sądów powszechnych) są politycy działający przy pomocy parlamentu. Takie drogi, takie sposoby postępowania uważam za właściwe, nie tchórzliwy cios tortem w tył głowy.

Stanisław Remuszko 

(*m. in. Czesław Bielecki, Ryszard Bugaj, Mirosław Chojecki, Zdzisław Najder, Konstanty Radziwiłł, Radek Sikorski, Adam Strzembosz, Piotr Żak; tę prawie nieznaną, zupełnie niesamowitą historię ze szczegółami opisano w książce “Wariacje obywatelskie” na stronach 103-130 oraz w internecie). 

Autor bloga

remuszko

Stanisław Remuszko

dziennikarz, autor książki "Gazeta Wyborcza. Początki i okolice". „...jako naoczny świadek wydarzeń napisałem wysoce krytyczną, dokumentalno-publicystyczną książkę o Agorze, "Gazecie Wyborczej", Michniku i okolicach, w której wielokrotnie i expressis verbis oskarżyłem to towarzystwo nie o jakieś duperele, lecz o konkretne czyny obrzydliwe moralnie…”

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook