Jedynie prawda jest ciekawa


Ogóry

06.07.2013

Dziś, w środku sezonu ogórkowego, generał Wojciech Jaruzelski kończy 90 lat, i przejrzałem kilkanaście internetowych portali różnych opcji aby zobaczyć, jakie są okolicznościowe komentarze, ale zawiodłem się, bo ich przeważnie nie ma.

Dziś, w środku sezonu ogórkowego, generał Wojciech Jaruzelski kończy 90 lat, i przejrzałem kilkanaście internetowych portali różnych opcji aby zobaczyć, jakie są okolicznościowe komentarze, ale zawiodłem się, bo ich przeważnie nie ma. No proszę, jubilat dramatycznie i na zawsze zmienił historię naszej Ojczyzny – naprzód przez wprowadzenie stanu wojennego, potem przez Okrągły Stół – a tu na ogół martwa cisza. Nos w sos, nogi w pierogi. Najczęstsza czołówka, to prognoza pogody. Ogóry...

Wypełnię zatem tę lukę – ale raczej nie tak, jak czytelnicy się spodziewają. Naprzód przypomnę fakt, a potem zadam pytanie.

Oto fakt. Jeśli do rachuby weźmiemy tylko tych obywateli, którzy dzień 13 grudnia 1981 i następne odczuli na własnej jako tako rozumnej skórze, oraz tylko tych z nich, którzy opowiadają się “za” lub “przeciw” – wówczas okazuje się, że mierzony wielokrotnie rozmaitymi sondażami podział opinii Polaków o słuszności/niesłuszności wprowadzenia stanu wojennego utrwalił się i ustabilizował już dość dawno na poziomie 60%-50% : 40%-50%. Z tymi gołymi danymi nie da się polemizować; zresztą nikt nie próbuje. Bacznie śledziłem to zjawisko i mam wszystkie socjometryczne źródła. Innymi słowy, oznacza to tzw. remis ze wskazaniem, a może nawet aprobujące 3:2. Tak brzmi ostateczny rezultat historyczno-wspomnieniowego meczu między Rodakami trzydzieści lat po pierwszym gwizdku (ostateczny, bo ta proporcja może się zmienić tylko wraz z biologicznym odejściem pokolenia urodzonego przed rokiem 1970).

A oto pytanie: dlaczego w Polsce w roku 2013 mamy taki stan świadomości społecznej?

Byłbym wdzięczny za przemyślaną (!) rzeczową patriotyczną odpowiedź.

Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem :-)

Stanisław Remuszko

Autor bloga

remuszko

Stanisław Remuszko

dziennikarz, autor książki "Gazeta Wyborcza. Początki i okolice". „...jako naoczny świadek wydarzeń napisałem wysoce krytyczną, dokumentalno-publicystyczną książkę o Agorze, "Gazecie Wyborczej", Michniku i okolicach, w której wielokrotnie i expressis verbis oskarżyłem to towarzystwo nie o jakieś duperele, lecz o konkretne czyny obrzydliwe moralnie…”

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook