Jedynie prawda jest ciekawa


Niepoczytalność

07.02.2012

Hitler i Stalin wymordowali pospołu kilkadziesiąt milionów ludzi, ale można zasadnie przypuszczać, że nie zostaliby skazani na śmierć.

Dowodzi tego wydany w lutym 2012 roku wyrok zaledwie 19 lat więzienia dla kambodżańskiego oprawcy Kaing Guek Eava (marne kilkaset zamęczonych ofiar) oraz wstępne uznanie zeszłorocznego norweskiego zabójcy Breivika (77 ofiar) za niepoczytalnego.

Przypomnę, że kara śmierci - owszem, jako wyjątek - znajdowała się w katalogu kar wielu państw naszego kontynentu jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej, która tę karę wyklucza, została podpisana dopiero w roku 2000, a prawnej mocy nabrała w roku 2008, po ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego.

Mniemam, że na temat kary śmierci wypowiedziano już wszystkie argumenty “za” i “przeciw”. Jeśli demokratyczne społeczeństwa (najwyższy suweren) coś przyjęły, to w demokratyczny sposób mogą to zmienić. Osobiście uważam, że o tak fundamentalnym i tak klarownym wyborze powinno decydować referendum.

Autor bloga

remuszko

Stanisław Remuszko

dziennikarz, autor książki "Gazeta Wyborcza. Początki i okolice". „...jako naoczny świadek wydarzeń napisałem wysoce krytyczną, dokumentalno-publicystyczną książkę o Agorze, "Gazecie Wyborczej", Michniku i okolicach, w której wielokrotnie i expressis verbis oskarżyłem to towarzystwo nie o jakieś duperele, lecz o konkretne czyny obrzydliwe moralnie…”

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook