Jedynie prawda jest ciekawa


Głos Narodu

06.10.2015

Kto zbiera informacje o uchodźcach i odróżnia ich od emigrantów?

Wojsko, policja, tajne służby, międzynarodowe instytucje, jednostki  antyterrorystyczne, odnośne ministerstwa, interpol, CIA, Szin-Bet i FSB. Oraz media, zwłaszcza te mejnstrimowe.

Ale końcowym odbiorcą wieści i ostatecznym decydentem powinien być Suweren, czyli Naród. Co począć z Narodem, jeśli On nie chce przyjąć Obcych lub gościć ich Inaczej? Kto ważniejszy, czyje zdanie/opinia/wola powinny liczyć się w najpierwszej kolejności: prezydenta, parlamentu, rządu i służb? ONZ, NATO, Brukseli i „Gazety Wyborczej”? A może jednak szeregowych wyborców-Rodaków? Mamy dziś rzadką okazję poznać najnowszą opinię Narodu w tej sprawie, bo właśnie CBOS ogłosił wyniki swojej wrześniowej ogólnopolskiej reprezentatywnej ankiety, w której spytał – między innymi – o uchodźców i emigrantów.

W porównaniu z lipcem, utrzymuje się mniej więcej takie samo współczucie łamane przez niechęć. Owszem, 48% respondentów uważa, że powinniśmy pomóc ciemnoskórym i smagłolicym ludziom, ale tylko do czasu, gdy będą mogli bezpiecznie wrócić do swojego domu. 40% ankietowanych jest przeciwna nawet takiemu rozwiązaniu, i tylko 8% pozwoliłoby różnym Arabom i Murzynom osiąść w Polsce na stałe.   

Kim są obcy przybysze dla mieszkańców kraju nad Wisłą?

Klasycznymi „dawnymi” uchodźcami, szukającymi ratunku przed wojną, śmiercią, chorobą, głodem i kalectwem, czy raczej zarobkowymi emigrantami, którzy pragną poprawić swój ekonomiczny status? Sondażowe opinie są podzielone niemal równo, tyle samo ankietowanych wskazuje też rozmaite warianty mieszane – z czego wynika, że instytucje i służby wymienione w pierwszym akapicie nie wyszły jeszcze z lasu i chyba nieprędko to się stanie...

Dlaczego, Pana(i) zdaniem, Polska powinna przyjąć uchodźców? – spytali ankieterzy. Dlatego, że trzeba pomagać ludziom pokrzywdzonym przez los, ludziom w potrzebie, tak nakazuje nam nasza moralność – najczęściej (66%) odpowiadali respondenci. Na drugim miejscu (29%) znalazły się „reguły wzajemności”, przez co rozumiano przede wszystkim wsparcie innych nacji udzielone Polakom w trudnych chwilach minionego stulecia.

Dlaczego, Pana(i) zdaniem, Polska nie powinna przyjąć uchodźców? – spytali ankieterzy. Ponieważ nie mamy gospodarczych rezerw, wolnych sił i środków, jesteśmy nieprzygotowani, trapią nas własne problemy – najczęściej (44%) odpowiadali respondenci. Na drugim miejscu (41%) wymieniano bezpośredni strach oraz obawy przed konsekwencjami – terroryzm i fanatyzm, środowiskowe getta, przymusowym szariat, islamizację...

Przypomnijmy na koniec, że niespełna dwa tygodnie temu brukselska Komisja Europejska zadecydowała o rozlokowaniu we wszystkich krajach UE 120 tysięcy uchodźców/emigrantów pierwszy raz nie jednomyślnie, lecz większością głosów! Moim prywatnym zdaniem, jest to sprzeczne z traktatem akcesyjnym do Unii Europejskiej, ratyfikowanym przez Polaków za pomocą referendum w 2003 roku. Nie godziliśmy się wówczas, że do naszego własnego mieszkania ktoś będzie nam dokwaterowywał lokatorów albo mówił, gdzie i jak powinniśmy ustawić meble!

Mam prywatną obywatelską nadzieję, że gdy pan Jarosław Kaczyński zostanie premierem, natychmiast odkręci to, co w Brukseli nakręciła w tej sprawie pani Ewa Kopacz pospołu z panem Donaldem Tuskiem.  

Autor bloga

remuszko

Stanisław Remuszko

dziennikarz, autor książki "Gazeta Wyborcza. Początki i okolice". „...jako naoczny świadek wydarzeń napisałem wysoce krytyczną, dokumentalno-publicystyczną książkę o Agorze, "Gazecie Wyborczej", Michniku i okolicach, w której wielokrotnie i expressis verbis oskarżyłem to towarzystwo nie o jakieś duperele, lecz o konkretne czyny obrzydliwe moralnie…”

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook