Jedynie prawda jest ciekawa


Czekoladowa druga tura

23.03.2015

Można zarobić, można stracić. Jako urodzony ryzykant – ryzykuję.

Za siedem tygodni odbędzie się konstytucyjna elekcja Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Do głosowania uprawnionych jest około trzydziestu milionów rodaków, i patriotyczna część z nich za pomocą wyborczej kartki demokratycznie wskaże w niedzielę 10 maja 2015, kto ma być głową naszego państwa w latach 2015-19. 
Nie mam najmniejszych wątpliwości, że odnowiona Państwowa Komisja pod okiem nowopowstałego Ruchu Kontroli Wyborów – tym razem podliczy te miliony głosów sprawnie i bezbłędnie, a wyniki poda do publicznej wiadomości w ciągu pierwszej powyborczej doby. Okaże się wtedy, czy ktoś zdobył – jak mówi art. 127 ust. 4 Konstytucji – więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeśli nie zdobył, wówczas w niedzielę 24 maja 2015 odbędzie się druga tura. 

Będzie ta druga tura czy nie będzie? Publicznie zakładają się celebryci i politycy, jedni mówią tak, drudzy siak, trzeci owak, a sondaże jeszcze inaczej. Innymi słowy, dziś wiadomo, że nic nie wiadomo, i właśnie wskutek tej porządnej niewiedzy można się uczciwie zakładać. Zakład uczciwy, w moim pojęciu, to taki, w którym żadna ze stron nie ma wyrazistej prognostycznej przewagi. 

Otóż na dwa i pół miesiąca przed elekcją, ja, Stanisław Remuszko,  uważam, że do drugiej tury dojdzie, i do końca marca 2015 chętnie założę się o to z pierwszymi dziesięcioma odważnymi obywatelami, którzy są przeciwnego zdania i nieanonimowo podejmą niniejszą rękawicę. Jako zamożny rentier (od: renta...) składam teraz przyrzeczenie publiczne w rozumieniu Kodeksu cywilnego (art. 919-921): jeśli nie będzie drugiej tury, funduję każdemu  z tych wygranych Zakładowiczów wielką (220 g) tabliczkę mojej ulubionej wedlowskiej czekolady z całymi orzechami. Ale jeśli jednak ta dogrywka nastąpi – od każdego przegranego Zakładowicza dostanę taką tabliczkę! Zakład jest jawny, wzajemnie symetryczny, pozostaje pod kontrolą Czytelników, i nie ma przebacz!!! 

PKW oficjalnie zarejestrowała już komitety wyborcze 23 kandydatek i kandydatów. [Odnotujmy przy okazji, że 17 : 5 to jest seksizm co się zowie!] Konkurentami urzędującego prezydenta chcą być, w kolejności alfabetycznej, panie Grodzka, Marzec, Nowicka, Ogórek i Piątek oraz panowie Braun, Duda, Głowacki, Jankowski, Jarubas, Korab-Karpowicz, Korwin-Mikke, Kowalski, Kukiz, Łaska, Majdański, Morawiecki, Nowak, Palikot, Słomka, Tanajno i Wilk. Mówię ostrożnie: „chcą być”, a nie: „są”, ponieważ zarejestrować komitet jest dość łatwo, natomiast zebrać 100 000 obywatelskich podpisów z poparciem –  nieco trudniej.

Autor bloga

remuszko

Stanisław Remuszko

dziennikarz, autor książki "Gazeta Wyborcza. Początki i okolice". „...jako naoczny świadek wydarzeń napisałem wysoce krytyczną, dokumentalno-publicystyczną książkę o Agorze, "Gazecie Wyborczej", Michniku i okolicach, w której wielokrotnie i expressis verbis oskarżyłem to towarzystwo nie o jakieś duperele, lecz o konkretne czyny obrzydliwe moralnie…”

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook