Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnobyl

26.04.2014

Może to być wybuch broni jądrowej, wypadek, sabotaż, wojna albo awaria reaktora...

W maju 1986 roku polskie dzieci grając w chowanego recytowały nową wyliczankę: Baju, baju, dylu, dylu, coś wybuchło w Czarnobylu. Jest to bomba atomowa Michaiła Gorbaczowa. Raz, dwa, trzy, kryjesz ty...

Niestety, zabawę w chowanego, polegającą na ukrywaniu przed społeczeństwem wiadomości o grożącym milionom ludzi śmiertelnym niebezpieczeństwie, uprawiały wówczas - jak najbardziej serio - władze Związku Radzieckiego i jego wasali, w tym najwyższe kierownictwo PRL. Wskutek katastrofy czarnobylskiej elektrowni "bezpośrednio" zginęło kilkadziesiąt osób. Prawdopodobnie kilkaset zmarło w ciągu kilku następnych lat. Tysiące nadal chorują. Dokładnej liczby ofiar - obywateli dzisiejszej Ukrainy i Białorusi - nikt nie zna. To, że ta straszna tragedia praktycznie ominęła Polskę, graniczy z cudem. Tym bardziej, że zawinili ludzie służbowo odpowiedzialni za radiologiczną ochronę naszego kraju. Ludzie ci do dziś nie ponieśli za to żadnej odpowiedzialności!

Oto gołe fakty. Równiutkie dwadzieścia osiem lat temu, 26 kwietnia 1986, też była sobota. Wybuch w Czarnobylu w tamtą sobotę nastąpił o godzinie 1.23, a pierwsza fala skażonego powietrza napłynęła nad Polskę w nocy z niedzieli 27 na poniedziałek 28 kwietnia. Tego dnia około godziny 12 w południe kierownik Zakładu Higieny Radiacyjnej w Centralnym Laboratorium Ochrony Radiologicznej (CLOR) profesor Zbigniew Jaworowski dzwoni do prezesa Państwowej Agencji Atomistyki Mieczysława Sowińskiego i mówi (cytuję za „Gazetą Wyborczą”): We wschodniej i północnej części kraju i w Warszawie jest ogromne skażenie radioaktywne atmosfery i terenu. Może to być wybuch broni jądrowej, wypadek, sabotaż, wojna albo awaria reaktora. Ale prezesa PAA to nie rusza. Kontynuujcie pomiary i niech pan mnie informuje o wynikach - odpowiedział.

Co w tym stanie rzeczy robi profesor Jaworowski - człowiek uczony i dorosły, specjalnie kształcony w reagowaniu na kataklizmy i świadomy śmiertelnego zagrożenia (...wybuch jądrowy, wojna, sabotaż, awaria reaktora...), które zawisło nad jego Ojczyzną? Nic. Jak to nic? Ano tak to. Jak konkluduje sławny raport tzw. Komisji Wierusza, powołanej w 1990 roku dla zbadania przebiegu wydarzeń bezpośrednio po czarnobylskiej katastrofie: W poniedziałek 28 kwietnia 1986 od godzin porannych do godziny 19.00 Państwowa Agencja Atomistyki NIE FUNKCJONOWAŁA (podkr. S.R.)... Wbrew ustawowemu obowiązkowi nie zawiadomiono ani MSW, ani MON, ani lokalnych organów administracji państwowej... Nie zadziałały istniejące mechanizmy ochrony środowiska przed nadzwyczajnymi zagrożeniami. Nie zadziałały, bo nie przekazano informacji potrzebnych do ich uruchomienia...

W głowie się nie mieści, ale przez ten calutki poniedziałek nikt z osób zdających sobie sprawę z powagi sytuacji nawet nie próbował zadzwonić do czuwających całą dobę (w PRL też!) oficerów dyżurnych MSW i MON, do komend milicji czy straży pożarnej, do szefostwa obrony cywilnej kraju, do inspekcji sanitarnej, do kogokolwiek.... Dlaczego? Nie wiadomo do dziś..

Art. 144 ówczesnego kodeksu karnego głosił: Kto, wbrew szczególnemu obowiązkowi, nie przedsiębierze działania mającego na celu zapobieżenie niebezpieczeństwu powszechnemu dla życia lub zdrowia ludzkiego, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat. Z tego, co wiem, żadnej karnej, ani w ogóle żadnej prawnej odpowiedzialności za swą postawę w tamten feralny poniedziałek nie poniosło zarówno ówczesne kierownictwo Państwowej Agencji Atomistyki (Mieczysław Sowiński - PZPR i Andrzej Rodowicz - PZPR), jak i szefowie Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej (Tadeusz Rzymkowski - PZPR, Stanisław Rabiej - PZPR i Wacław Dąbek - bezpartyjny), że o profesorze Jaworowskim nie wspomnę. Konkretni ludzie, którzy po prostu (tchórzostwo? tumiwisizm? ignorancja?) nie zrobili tego, co do nich należało. 

Może okoliczności tej oczywistej komunistycznej zbrodni sprzed 28 lat spróbowałby wyjaśnić przynajmniej IPN?

Stanisław Remuszko

Autor bloga

remuszko

Stanisław Remuszko

dziennikarz, autor książki "Gazeta Wyborcza. Początki i okolice". „...jako naoczny świadek wydarzeń napisałem wysoce krytyczną, dokumentalno-publicystyczną książkę o Agorze, "Gazecie Wyborczej", Michniku i okolicach, w której wielokrotnie i expressis verbis oskarżyłem to towarzystwo nie o jakieś duperele, lecz o konkretne czyny obrzydliwe moralnie…”

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook