Jedynie prawda jest ciekawa


Awantaż ewolucyjny

04.03.2015

Film „Ida” zdobył Oscara, Marcin Ryszkiewicz zaś napisał niesłychanie ciekawą książkę „Meandry ewolucji”. Dla mnie to drugie wydarzenie jest znacznie donioślejsze.

Taka jest natura człowieka (nie każdego, tylko rozumnego, czyli Homo sapiens, co podkreślam z naciskiem): chciałby wiedzieć, kiedy i skąd się wziął. Właśni rodzice i dziadkowie są przeważnie znani, natomiast z dalszymi przodkami różnie bywa, zwłaszcza gdy w grę wchodzą epoki geologiczne. Na temat naszego pochodzenia krążyły przez ostatnie parę tysięcy lat rozmaite legendy – aż urodził się Karol Darwin, dziewiętnastowieczny Anglik, który wykrył rzeczy i sprawy tak osobliwe, nieprawdopodobne, otchłanne i poruszające, że całą naszą ludzką historię wywróciło to do góry nogami.

Czym jest ewolucja biologiczna – najzwięźlej wyjaśniają encyklopedie, ale i w nich hasła są tak obszerne jak rozdziały szkolnych podręczników. Podręczników zaś, książek, monografii oraz uczonych rozpraw i kontrrozpraw na temat darwinowskiej ewolucji napisano już tak wiele, że bogatszą światową literaturę tworzy chyba tylko beletrystyka miłosna (z obu półek trochę czytałem, więc wiem). Jeśli więc z przekonaniem polecam lekturę tomu o kolejnym numerze 6 238 459 w katalogu światowej biblioteki ewolucjonizmu, to dlatego, że jest to książka wyjątkowo przystępna oraz pozwalająca odbiorcy zachować bezcenną samodzielność ocen – o co szczególnie trudno przy popularyzacji wiedzy ścisłej. Na dodatek czyta się te „Meandry” potoczyście, jak bajkę pani Szecherezady albo klejnociki pana Archera, a do niektórych rozdziałów wraca, by tak rzec, z powtórną i podwyższoną ciekawością...

  By pozostać przy mojej ulubionej terminologii kulinarnej, na tuzinie talerzy-rozdziałów autor podał ponad czterysta przeróżnych wykwintnych i arcysmacznych kąsków-stron. Kto głodny wiedzy, ten sobie książkę kupi i zje, tzn. przeczyta (można po kawałku), a ja, dla zaostrzenia smaku, zaprezentuję Państwu hic et nunc istne cacuszko: ewolucyjne wyjaśnienie intelektualnej wyższości aszkenazyjskich Żydów! [BTW: kudy mi do Ryszkiewicza, ale przypomnę, że starą ewolucyjną hipotezę na ten temat przedstawiłem w grudniu w felietonie Aj kju ósmego pasażera]

To oczywiście temat wdzięczny, jako że obrosły historycznymi mitami. Autor opowiada o nim na dwudziestu pięciu fascynujących stronach (393-416), mnie zaś zostało – w tej formule – zaledwie kilkanaście wierszy. Ale proszę bardzo.

Jak powszechnie wiadomo, Żydzi (tu i dalej – aszkenazyjscy), począwszy od XIX wieku są silnie nadreprezentowani w polityce, mediach, nauce i kulturze. Ryszkiewicz przytacza konkretne źródła, liczby i znane nazwiska. Tzw. testy na inteligencję dają Żydom najwyższy wskaźnik IQ spośród wszystkich etnicznych społeczności i środowisk (112-115 wobec 100 dla innych Europejczyków). IQ jest wyraziście dziedziczny. Wyższa inteligencja Żydów wykształciła się biologicznie wskutek ich wielowiekowej ewolucyjnej odrębności środowiskowej, przewagę zaś demograficzną dał dziewiętnastowieczny  postęp materialny pospołu ze zmianami obyczajowości i demokratyzacją.

Ale ten intelektualny awantaż się kończy – konkluduje autor. Dziś w diasporze większość dzieci rodzi się z małżeństw mieszanych, bo Żydzi przerwali kulturową izolację (znikł czynnik selekcyjny). Na dodatek ...dzietność w tej grupie drastycznie spadła, podobnie jak we wszystkich społecznościach, które stosują kontrolę urodzin oraz rozerwały iunctim miedzy seksem a reprodukcją. To nie geny, lecz my decydujemy dziś o liczbie dzieci – i wtedy niemal zawsze i wszędzie ją ograniczamy...

Autor bloga

remuszko

Stanisław Remuszko

dziennikarz, autor książki "Gazeta Wyborcza. Początki i okolice". „...jako naoczny świadek wydarzeń napisałem wysoce krytyczną, dokumentalno-publicystyczną książkę o Agorze, "Gazecie Wyborczej", Michniku i okolicach, w której wielokrotnie i expressis verbis oskarżyłem to towarzystwo nie o jakieś duperele, lecz o konkretne czyny obrzydliwe moralnie…”

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook