Jedynie prawda jest ciekawa


Trzęsienie ziemi nad Loarą

24.04.2017

Pierwsza tura wyborów prezydenckich we Francji już została nazwana „wielkim wybuchem” oraz „zgilotynowaniem dotychczasowych partii”.

Tylko jak inaczej określić przejście do dogrywki kandydatów antysystemowych, centrysty Emmanuela Macrona i skrajnie prawicowej oraz antyeuropejskiej Marine Le Pen z Frontu Narodowego, bardzo dobry wynik skrajnie lewicowego Jean-Luc Melenchona oraz wyrzucenie za burtę „partii głównego nurtu” – socjalistów i konserwatystów?

Według „Le Monde” to, co stało się 23 kwietnia, jest „prawdziwym trzęsieniem ziemi” i „cichą rewolucją”. Francuzi oddali najwięcej głosów „na młodego, 39-letniego człowieka, który nigdy nigdzie nie został wybrany, który stworzył nowy ruch i wbił sobie do głowy, że należy zmienić francuski system polityczny. Założony przez niego ruch En Marche! nie spełnia nawet ściśle kryteriów, jakim podlegają partie polityczne (…). Na drugim miejscu postawili Marine Le Pen, która swoją kampanię oparła na postulacie, że wszystko trzeba zmienić. Dwóch kandydatów systemowych wyeliminowano. Dwie partie, wokół których od 30 lat organizowało się życie polityczne Francji, zostały całkowicie wykrwawione”.

Programowa antysystemowość jest jedyną cechą, która łączy Macrona i Le Pen. Założyciel ruchu En Marche! opowiada się za pozostaniem Francji w zjednoczonej Europie, przy czym jest zwolennikiem tworzenia Unii Europejskiej nie dwóch, ale kilku prędkości oraz wzmocnienia strategicznego sojuszu z Niemcami i ze Stanami Zjednoczonymi. W polityce wewnętrznej mają nastąpić głębokie zmiany gospodarcze, w tym obniżenie podatków, reforma systemu emerytalnego i systemu zasiłków dla bezrobotnych, ma zostać zwiększone bezpieczeństwo, inwestycje, ma nastąpić ograniczenie liczby parlamentarzystów, zaostrzenie prawa migracyjnego oraz zwiększenie oszczędności w wydatkach publicznych. 

Hasła Marine Le Pen i Frontu Narodowego to sprzeciw wobec globalizacji, wyjście z Unii Europejskiej, strefy Schengen i strefy euro, opuszczenie NATO, bezwzględna polityka antyimigracyjna, przywrócenie kontroli paszportowych na granicach, ochrona francuskiego rynku pracy i dodatkowy podatek dla pracodawców zatrudniających obcokrajowców. Wokół tych kwestii koncentruje się też retoryka Le Pen przed drugą turą. W powyborczy poniedziałek zaatakowała Macrona, oskarżając go o uległość wobec muzułmańskiego terroryzmu.

Tak czy owak Francja staje przed wyborem między europejskością a politycznym zbliżeniem do Europy według Putina. Gdyby wierzyć sondażom i deklaracjom poparcia Macrona w drugiej turze ze strony liderów największych partii politycznych, to wynik dogrywki 7 maja zdaje się być przesądzony. Przykład Brexitu, ostatnich wyborów prezydenckich w Polsce, wygranej Trumpa w USA jednak dowodzi, że polityka stała się nieprzewidywalna, a do badań opinii należy podchodzić bardzo ostrożnie. Nie wiemy też, co się wydarzy we Francji przed 7 maja. Co prawda komentatorzy wskazują, że przywódczyni Frontu Narodowego nie pomógł nawet atak terrorystyczny na Polach Elizejskich w ostatnim tygodniu kampanii, ale nie można być pewnym, czy w przypadku kolejnych zamachów jej hasła polityczne nie padną na podatny grunt i elektorat innych partii nie pójdzie zagłosować wbrew woli swoich liderów.

Wynik wyborów we Francji jest niezwykle istotny z polskiego puntu widzenia. Znany analityk polityczny Grzegorz Kostrzewa-Zorbas nie ma wątpliwości, co będzie dla nas lepsze. „Wielu w Polsce rozpromienia się z powodu drugiego miejsca Le Pen. Koniec UE, dziura w NATO, rosyjska Europa – taki raj dla Polski” – napisał krytycznie na twitterze tuż ogłoszeniu wyników pierwszej tury.

Autor bloga

Jakucki-Piotr

Piotr Jakucki

Dziennikarz i publicysta, m.in. „Nowy Świat”, „Gazeta Polska”, w latach 1995-2010 redaktor naczelny tygodnika „Nasza Polska”, „Głos Polski” (Kanada), „Goniec” (Kanada), „Kurier Chicago” (USA), korespondent radia „Sami Swoi. W porannym rytmie” (Chicago).

Najczęściej czytane na blogu

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook