Jedynie prawda jest ciekawa


Niewygodni bohaterowie

12.02.2015

Trzeba było dopiero znanego amerykańskiego dziennikarza Nicka Kristofa z „The New York Times”, by w dniach 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz w świat poszła informacja o bezprecedensowych dokonaniach rotmistrza Witolda Pileckiego.

Dwukrotny zdobywca nagrody Pulitzera napisał na Twiterze: „W rocznicę Holokaustu pamiętaj o Witoldzie Pileckim, który celowo poszedł do Auschwitz, zebrał informacje, a następnie uciekł, by zaalarmować świat”. Ten wpis został przeczytany przez ponad 1,5 miliona użytkowników portalu śledzących konto Kristofa. Jeden z internautów skomentował go następująco: „Prawdziwy bohater, któremu udało się uciec od nazistowskich Niemców, by zostać zamordowanym przez Sowietów”.

Tak więc Nick Kristof zrobił to, co było psim obowiązkiem np. organizatorów uroczystości rocznicowych i czego zabrakło chociażby w przemówieniach prezydenta Bronisława Komorowskiego i dyrektora Muzeum Auschwitz Piotra Cywińskiego. Brak na obchodach najbliższej rodziny rotmistrza, zamordowanego po wojnie przez Sowietów w polskich mundurach był już wyłącznie tego czystą konsekwencją. Jak bowiem można było zaprosić córkę Pileckiego, który po 1989 r., podobnie jak w PRL, był zamilczany i którego zasługi w ujawnieniu Zachodowi prawdy o tym co dzieje się w Auschwitz deprecjonowano. I z tej polityki wynikła pewnie odmowa wsparcia finansowego filmu dokumentalnego o „ochotniku do Auschwitz” przez Muzeum Historii Polski, Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Kultury, czy Polski Instytut Sztuki Filmowej, mimo trzech lat starań stowarzyszenia Auschwitz Memento. Co innego „Pokłosie”, czy jakaś inna „Ida”, na które pieniądze szły szerokim strumieniem, bo przecież filmów o „polskim antysemityzmie”, donosicielstwie, czy szmalcownictwie nigdy dosyć. A jeden z największych bohaterów czasu wojny? A po diabła to upowszechniać? Na szczęście dzięki zbiórce publicznej film powstał i premiera ponad stuminutowego fabularyzowanego dokumentu odbędzie się we wrześniu.

Czasami naprawdę brakuje słów, które mogą być wypowiadane przed dwudziestą trzecią, by określić rządzących III RP, których jednym z priorytetów nie jest upowszechnianie patriotyzmu, ale czynienie z nas także na forum międzynarodowym antysemitów z nożami w zębach, współtwórców i wspólników holokaustu dokonywanego przez Niemców. I jak Pilecki ma tu nie uwierać?

Podobnie rzecz się ma z żołnierzami poakowskiego podziemia, II Konspiracji, którzy przedstawiani są częstokroć nie jako polscy patrioci walczący z okupantami sowieckimi w mundurach NKWD, UB i Informacji Wojskowej, ale jako pospolici bandyci. Muzeum Żołnierzy Wyklętych po wielu bataliach w końcu zostanie otwarte najprawdopodobniej jeszcze w tym roku w Ostrołęce w budynku po byłym areszcie śledczym, w latach stalinowskich nadzorowanym przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. Ale jaka była o nie walka po tym jak 28 lutego 2013 roku radni przyjęli odpowiednią uchwałę zgłoszoną przez prezydenta miasta Janusza Kotowskiego, który od początku wspierał tę inicjatywę. Przeciw głosowali przedstawiciele Platformy Obywatelskiej i jedna radna SLD. I znów postawa członków partii mieniącej się „obywatelską”, którzy potem m.in. w wywiadach prasowych wykazywali że budowa jest niepotrzebna, nie zaskakuje, gdyż przecież Ministerstwo Kultury, którym wówczas kierował Bogdan Zdrojewski z PO, odrzuciło wniosek o dofinansowanie muzeum. Rzekomo na tego typu inicjatywę nie ma zapotrzebowania społecznego i jest ona niezbyt ważna z punktu widzenia polityki kulturalnej państwa

Dwie sprawy pokazujące, że od 25 lat w Polsce toczy się wojna kulturowa, której jednym z głównych elementów jest eliminowanie pamięci historycznej przez kolejne ekipy rządzące. Na szczęście jest mnóstwo ludzi, którzy wiedzą, że naród nie szanujący przeszłości staje się narodem bez przyszłości, a demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Piotr Jakucki

Autor bloga

Jakucki-Piotr

Piotr Jakucki

Dziennikarz i publicysta, m.in. „Nowy Świat”, „Gazeta Polska”, w latach 1995-2010 redaktor naczelny tygodnika „Nasza Polska”, „Głos Polski” (Kanada), „Goniec” (Kanada), „Kurier Chicago” (USA), korespondent radia „Sami Swoi. W porannym rytmie” (Chicago).

Najczęściej czytane na blogu

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook