Jedynie prawda jest ciekawa


Głuchy drwiący śmiech

26.11.2014

"Prawdziwy obraz tych konkretnych wyborów to exit poll, a nie wyniki skompromitowanej na całej linii PKW."

Rozpocznę nietypowo, bo od polityki. Konkretnie wyborów samorządowych. A jeszcze konkretniej tym, że do dzisiaj nie wiadomo kto zwyciężył, kto przegrał, a kto zremisował.

Z ciekawością obserwowałem przez ponad tydzień przeróżne wygibasy partyjnych i medialnych funkcjonariuszy mające na celu wykazanie, że ci, którzy wygrali – tak naprawdę przegrali. Mistrzostwo świata pokazał nazajutrz po wyborczej niedzieli Tomasz Lis, który używając sportowej terminologii stwierdził, że nic się w zasadzie nie stało, bo z wyniku 7:0 zrobiło się teraz 7:1. Idąc tym tropem,  nawet jeśli za powiedzmy osiem lat po dzisiaj rządzących pozostanie – cytując poetę – głuchy drwiący śmiech pokoleń to Platforma Obywatelska nadal będzie zwycięska bo wynik będzie brzmiał na przykład 8:6. Zaiste ich retoryka była aż nadto parciana- by pozostać w świecie poezji.

Nie wiem czy to myśl odkrywcza (pewnie nie bardzo), ale wydaje mi się, że nawet jeśli niezawisłe sądy potwierdzą wyniki przedstawione przez Państwową Komisję Wyborczą, to i tak pokażą one fałszywy obraz tego jak Polacy 16 listopada zagłosowali. Jestem przekonany, że obraz prawdziwy pokazał sondaż exit poll IPSOS, w którym ankieterzy usłyszeli jak Polska chciała zagłosować. Z przyczyn, których nadal nie znamy w samym akcie głosowania część rodaków oddała jednak głos nieważny – o czym mogła zadecydować sama forma (fatalne książeczki, fatalna kampania informacyjna czy raczej jej brak) lub jakieś uchybienia – intencjonalne lub nie - przy liczeniu głosów. Tak właśnie myślę: prawdziwy obraz tych konkretnych wyborów to exit poll a nie wyniki skompromitowanej na całej linii PKW.

Wracając na rubieże sportu, to muszę przyznać, że fakt zatrzymania prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej przez CBA to wcale nie jest wiadomość szokująca. Owszem, dziwi mnie nieco, że Prezes dostał bakszysz mniejszy od swojego zastępcy, ale sam fakt korupcji –  ani trochę. Dlaczego? Ano dlatego, że jeśli przez kilka lat wszyscy dookoła cię głaskają, wmawiają, że jesteś najlepszym prezesem na świecie, władze światowe zapraszają do swojego grona, a gazety nieustannie kadzą, to bardzo łatwo stracić kontakt z rzeczywistością. Objawem tej utraty kontroli noże być na przykład przekonanie, że codzienne przypalanie skóry w solarium służy urodzie i zdrowiu. O ile takie myślenie może przynieść szkodę tylko samemu delikwentowi, to na przykład przeświadczenie, że jak jestem taki fajny to mam prawo stawać ponad prawem i brać łapówki szkodzi już społeczeństwu i państwu.

Na szczęście jest Centralne Biuro Antykorupcyjne, które powołano dokładnie po to, by takim przekonanym o własnej bezkarności osobnikom dać bolesnego klapsa i sprowadzić na ziemię.

Autor bloga

muzyczuk

Maciej Muzyczuk

Reżyser, scenarzysta, producent telewizyjny. Autor kilkunastu filmów dokumentalnych. W przeszłości dziennikarz sportowy – zainteresowanie sportem (czynne i bierne) towarzyszy mu do dzisiaj.

Najczęściej czytane na blogu

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook