Publicystyka

“Wszyscy teraz jesteśmy Chloe”. Ukraiński kot został gwiazdą internetów

Zdjęcie kotki, która ukrywała się w kijowskim metrze przed bombardowaniem, podbiło internet. Ukraińcy twierdzą, że jej mina doskonale oddaje ich nastroje.

Zdjęcie, o którym mowa, zostało opublikowane na Twitterze przez jego autora, Wadima Ochrimenkę. Przedstawia kotkę o imieniu Chloe, która, ubrana w różowy sweterek i z mało zachwyconą miną, czeka w tunelu kijowskiego metra na koniec bombardowania miasta przez Rosjan. „Kiedy jedno zdjęcie kota, który chowa się w metrze przed rosyjskimi rakietami, oddaje nastrój całego narodu Ukrainy” – skomentował lokalny portal UNITED24.media. W tej chwili wszyscy jesteśmy kotką Chloe” – dodał były doradca prezydenta Zełenskiego Igor Nowikow.

Chloe, oczywiście, szybko stała się bohaterką licznych memów.

Rosjanie od początku wojny bombardują ukraińskie miasta, biorąc na cel infrastrukturę krytyczną i budynki mieszkalne. W oblężonym Mariupolu zbombardowali na przykład teatr, w którym ukrywały się lokalne dzieci. Od początku maja doszło też do 18 ataków na Kijów. W tym samym, przed którym ukrywała się Chloe, życie straciła 9-letnia dziewczynka, jej matka i trzecia kobieta. Spadł na nie fragment zestrzelonej rakiety, gdy próbowały dostać się do schronu. Jego drzwi były zamknięte, śledztwo ma wyjaśnić dlaczego.

Warto odnotować, że Chloe nie jest jedynym słynnym ukraińskim kotem. Jeszcze przed wojną ogromną popularność zdobył bury kot o imieniu Stepan, którego filmiki ze znudzoną miną cieszyły się wśród internautów ogromną popularnością. Jego właściciele uciekli z nim z Charkowa do Polski, a następnie udali się do Francji. Teraz zbiera pieniądze na pomoc ofiarom wojny, a w listopadzie zeszłego roku Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej mianowało go na ambasadora akcji „Uratujmy ukraińską kulturę”.

 

Źródło: Stefczyk.info na podst. NYPost Autor: WM
Fot. Screen z Twittera

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij