Kraj

Szef unijnej dyplomacji ujawnił ważną informację. Polska rozpoczęła szkolenie ukraińskich pilotów na F-16

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował przed rozpoczęciem spotkania ministrów obrony krajów członkowskich, że Polska rozpoczęła szkolenie ukraińskich pilotów na samolotach F-16.

Borrell był pytany o to, jakie państwa miał na myśli, mówiąc, że szkolenia na F-16 rozpoczęły się w niektórych krajach. W tym kontekście wymienił Polskę. “Czy te szkolenia już się rozpoczęły?” – padło pytanie. “Tak” – odpowiedział.

Podczas szczytu G7 w Hiroszimie Stany Zjednoczone wyraziły zgodę na szkolenie ukraińskich pilotów w obsłudze amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16. Projekt poparły m.in. Wielka Brytania, Francja, Belgia, Holandia, Dania i Portugalia.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził przekonanie, że jego kraj otrzyma F-16 od swych zachodnich partnerów. Przy tym zastrzegł, że Kijów nie wie, ile samolotów mógłby w przyszłości otrzymać.

Źródło: (PAP) Autor: Z Brukseli Łukasz Osiński
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij