Świat

Jej zaginięcie wstrząsnęło światem. Po 10 latach policja wznowiła poszukiwania Madeleine McCann

Jej zaginięcie wstrząsnęło całym światem. Po dziesięciu latach policja wznowiła poszukiwania Madeleine McCann, która zniknęła z hotelowego pokoju.

3 maja 2007 roku pochodząca z Wielkiej Brytanii McCann, która miała wtedy trzy lata, nocowała ze swoimi rodzicami w pokoju hotelowym w portugalskim kurorcie Praia da Luz. O 20:30 rodzice zostawili ją w pokoju na parterze i udali się na kolację do oddalonej o 55 metrów restauracji. Ok. 22 odkryli, że dziewczynka zniknęła. Portugalska policja podejrzewała, że zginęła w wypadku, a jej rodzice ukryli jej zwłoki aby nie ponieść odpowiedzialności, ale nie znaleziono na to żadnych dowodów. Jej poszukiwania trwały długo, ale do dzisiaj nie udało jej się odnaleźć, a sprawa jej zaginięcia była jedną z najgłośniejszych podobnych spraw w historii.

Dzisiaj portugalska policja ponownie rozpoczęła jej poszukiwania. Szukają jej w pobliżu zbiornika wodnego Barragem do Arade, ok. 50 km od miejsca jej zaginięcia. Poszukiwania wznowiono na prośbę niemieckiej policji, biorą w nich udział również policjanci z Wielkiej Brytanii.

Poszukiwania w tym miejscu mają związek z niemieckim przestępcą seksualnym Christianem Bruecknerem. 45-latek przebywał w tej okolicy ze swoją partnerką w czasie, gdy dziewczynka zniknęła, nocowali w wozie kempingowym. Kobieta zeznała po latach, że dzień przed jej zaginięciem miał jej powiedzieć, że „jutro ma robotę w w Praia da Luz”. „To straszna praca ale to coś, co muszę zrobić i zmieni moje życie” – miał jej powiedzieć dodając, że długo się nie zobaczą. Dzień po zaginięciu McCann sprzedał swój samochód. Niemieccy śledczy podejrzewają, że zamordował dziewczynkę. Obecnie Niemiec, którego Portugalczycy uznali za podejrzanego w 2022 roku, siedzi w niemieckim więzieniu po wyroku za zgwałcenie amerykańskiej emerytki, którego dopuścił się w 2005 roku w tej samej okolicy.

Telewizja SIC poinformowała, że policja odcięła fragment półwyspu mający ok. 1,5 km długości. Odcięli też prowadzące do niego drogi. W poszukiwaniach bierze udział ok. 20 policjantów, mają potrwać dwa dni. Prokurator niemieckiego Braunschweig Hans Christian Wolters jest przekonany, że to właśnie on odpowiada za jej zaginięcie, ale Niemiec nie przyznaje się do winy i nie postawiono mu jeszcze zarzutów. Powiedział mediom, że Bruecknera z tą sprawą łączy coraz więcej dowodów, łącznie z danymi logowania telefonu do sieci, które pokazują, że w czasie zaginięcia McCann był w okolicy Praia de Luz.

Źródło: Stefczyk.info na podst. BBC Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij