Najnowsze wiadomości z kraju

Posłanka Nowej Lewicy chce, żeby to Polacy wypłacili Niemcom reparacje? Kuriozalne słowa na antenie TVP

– Reparacje wojenne należą się krajom, które przegrały wojnę. My, wraz ze Stanami Zjednoczonymi, z Wielką Brytanią, Rosją Sowiecką tę wojnę wygraliśmy (…) Taka jest definicja reparacji – mówiła posłanka Prokop-Paczkowska w programie “Minęła 9” emitowanym na antenie TVP.info. 

Nie wiemy z jakich podręczników czerpie wiedzę posłanka Nowej Lewicy i gdzie przebywa, kiedy wypowiada się na antenie TVP.info, ale przypomnijmy, iż tu, na planecie Ziemia, reparacje są formą odszkodowania wojennego wypłacanego za wyrządzone szkody. Do ich wypłaty zobowiązane jest państwo, które wojnę wywołało, a kolejno ją przegrało. Co szczególnie istotne, reparacje stanowią świadczenie wypłacane na rzecz państwa, a nie poszczególnych jednostek, ofiar wojny.

Zasadniczym celem reparacji jest forma zadośćuczynienia na rzecz państwa, które poniosło straty w wyniku naruszenia prawa międzynarodowego. Świadczenie wypłacane w takiej formie ma zrekompensować straty materialne i niematerialne państwa zaatakowanego.

Przypomnimy, iż do czasu I wojny światowej odszkodowania były nakładane często dość arbitralnie, a decydowały o nich kwestie uznań wygranych stron. Formalnie kwestię reparacji uzgodnił traktat wersalski, który ustanowił obowiązek wypłacania rekompensat przez przegranych sprawców wojny. Po II wojnie światowej kwestię reparacji regulowały konferencja jałtańska, konferencja poczdamska i pokój paryski, który zawarto w 1947 roku.

Niezwykle istotną kwestią prawną jest to, iż prawo do uzyskania reparacji nie wygasa nawet wiele lat po zakończeniu wojny.

O podobną formę zadośćuczynienie dla żyjących ofiar II wojny światowej stara się Polska.

1 września ub.r. zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

3 stycznia br. MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na notę z 3 października 2022 r. Według rządu RFN, sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.

Źródło: Autor:
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij