Świat

Putin odwiedził miasto, które Rosjanie starli z powierzchni ziemi

Zbrodniarz wojenny Władimir Putin udał się z niespodziewaną wizytą na Ukrainę. W Mariupoli podziwiał ruiny, w jakie to miasto zmieniły jego wojska.

W dziewiątą rocznicę nielegalnej aneksji Krymu Putin postanowił odwiedzić ten półwysep. W trakcie swojej wizyty odwiedził m.in. akademię sztuk pięknych i centrum dla dzieci. Podkreślił też, że Rosja nie ma zamiaru go oddać. „Zrobimy, co będzie trzeba, aby odsunąć od niego niebezpieczeństwo” – podkreślił.

W trakcie tej wizyty Putin wykazał się również wyjątkową bezczelnością. Z Krymu poleciał do okupowanego Doniecka, gdzie odwiedził portowe miasto Mariupol. Według oświadczenia Kremla Putin odwiedził w nim klub jachtowy i budynek teatru. Nie jest jasne, czy chodzi o ten sam teatr, który Rosjanie zbombardowali, gdy ukrywały się w nim dzieci. Rosyjski zbrodniarz spotkał się również z wicepremierem Maratem Chusnulinem, który opowiedział mu o odbudowie miasta.

Miasto to musi być odbudowane, bo wcześniej Rosjanie niemal zmietli je z powierzchni ziemi. Zaczęli je ostrzeliwać z dział już 24 lutego, a potem było tylko gorzej. Bohaterska obrona Ukraińców, głównie batalionu Azow i piechoty morskiej, sprawiła, że Rosjanie niszczyli kolejne budynki, chcąc zmusić ich do poddania się i nie przejmując się liczbą cywilnych ofiar. Oprócz wspomnianego teatru zbombardowali także szpital położniczy i wiele innych cywilnych celów. Według ONZ ich bomby, pociski i rakiety uszkodziły 90% budynków w mieście. Liczba ofiar rosyjskiego barbarzyństwa nie jest na razie znana, ale Ukraińcy podejrzewają, że będzie liczona w dziesiątkach tysięcy.

Źródło: Stefczyk.info na podst. CNN Autor: WM
Fot. Wanderer777 CC BY-SA 4.0

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij