Świat

Polska ich zainspirowała? Kolejne państwo przekaże Ukrainie myśliwce

W czwartek prezydent Andrzej Duda poinformował, że Polska dostarczy Ukrainie cztery MiGi-29. Dzisiaj Słowacja ogłosiła, że pójdzie w nasze ślady.

MiG-29 to dzisiaj już nieco przestarzała konstrukcja, ale z punktu widzenia Ukrainy ich zaletą jest to, że ukraińscy piloci już potrafią na nich latać. Przekazywanie Ukrainie myśliwców było jednak do niedawna tematem tabu, państwa Zachodu bały się, jak zareaguje na to Rosja. Złamała je dopiero Polska – wczoraj prezydent Duda oficjalnie zapowiedział, że przekażemy Kijowowi cztery takie maszyny.

Dzisiaj premier Słowacji Eduard Heger ogłosił na Twitterze, że także jego państwo podzieli się z Ukrainą myśliwcami. Kijów dostanie od Bratysławy aż 13 myśliwców. Dostarczą Ukrainie również system preciwlotniczy KUB.

Heger zauważył, że prezydent Zełenski prosił zachód o więcej broni aby bronić swój kraj przed rosyjską agresją. „Odpowiedziałem, że zrobimy, co w naszej mocy” – obiecał – „Cieszę się, że inne kraje reagują podobnie. Pomoc militarna jest potrzebna, by Ukraina chroniła siebie i Europę przed Rosją”.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Reuters Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij