Publicystyka

Paradne! Były doradca prezydenta RFN jest oburzony, że wyślemy MiGi na Ukrainę, nie pytając Niemiec o zdanie

Polska zapowiedziała wysłanie myśliwców MiG-29 na Ukrainę. Nie spodobało się to byłemu doradcy prezydenta Niemiec.

Thomas Kleine-Brockhoff był amerykańskim korespondentem dziennika Die Zeit. W latach 2013-2017 służył jako doradca prezydenta Niemiec Joachima Gaucka. Od 2017 roku kieruje berlińskim biurem i programem europejskim German Marshall Fund.

Teraz wypowiedział się o zapowiedzi prezydenta Dudy dotyczącej wysłania na Ukrainę czterech polskich MiGów-29. Na swoim Twitterze zauważył, że 12 z 28 polskich MiGów zostało kupione od Niemiec, a ich przekazanie Ukrainie wymaga zgody Berlina. „Jednak Polska, jak się wydaje, poinformowała wyłącznie Amerykanów, a nie Niemcy. Czy to są „pozostałe” samoloty, czy też to kontynuacja wywierania przez PiS presji, jaką znamy z debaty o czołgach?” – napisał – „W przypadku Leopardów PiS twierdził: nie obchodzą nas licencje reeksportowe. Myślcie co chcecie o niemieckim wahaniu się, ale gdzie takie wywieranie presji zabierze nas w sojuszniczych stosunkach. Czy MiGi-29 to powtórka? A jeśli nie, to dlaczego Polska po prostu nie poinformuje Niemiec, że te samoloty nie są niemieckimi MiGami?”.

Internauci szybko mu odpowiedzieli.

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij