Świat

Prorosyjscy politycy stracili obywatelstwo

Prezydent Wołodymyr Zełenski pozbawił obywatelstwa grupę polityków. Mieli wspierać rosyjską inwazję na Ukrainę.

Ukraińskie media informują, że chodzi o członków rządu Wiktora Janukowycza. “Dziś podpisałem odpowiednie dokumenty, aby zrobić kolejny krok w celu ochrony i oczyszczania naszego państwa od osób, które były po stronie agresora” – poinformował w mediach społecznościowych Zełenski.

Według mediów obywatelstwo ukraińskie stracili m. in. były minister edukacji i nauki Dmytro Tabacznyk, były minister spraw wewnętrznych Witalij Zacharczenko, była minister finansów Ołeksandra Klymenko, były szef administracji prezydenta Andrij Klujew oraz były szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Ołeksandr Jakimenko. Wszyscy posiadają obywatelstwo rosyjskie i przebywają obecnie w Rosji.

Wcześniej Zełenski pozbawił obywatelstwa czterech deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy – Wiktora Medwedczuka, Tarasa Kozaka, Andrija Derkacza i Renata Kuźmina. Rada Najwyższa na najbliższym posiedzeniu formalnie odbierze im mandaty.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot. PAP/EPA/YEVGEN HONCHARENKO

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij