Kraj

Śnieżyce paraliżują Polskę. A to jeszcze nie koniec załamania pogody

Jeśli możesz, zostań w domu! – nawołuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w alercie rozesłanym w piątek do mieszkańców czterech województw. Ostrzega przed silnymi opadami śniegu i związanymi z tym utrudnieniami. SMS-a z ostrzeżeniem o zagrożeniu lawinowym otrzymały natomiast osoby przebywające w Tatrach.

“Uwaga! Dziś i jutro (03/04.02) Intensywne opady śniegu. Możliwe zawieje i zamiecie śnieżne. Trudne warunki na drogach. Jeśli możesz, zostań w domu” – takim alertem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega mieszkańców kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego, części małopolskiego i śląskiego.

SMS-owe ostrzeżenie o intensywnych opadach śniegu i zagrożeniu lawinowym w piątek popołudniu otrzymały osoby przebywające w powiecie tatrzańskim (woj. małopolskie). RCB ostrzegło, by nie planować wyjść w góry i uważnie śledzić komunikaty pogodowe.

W mediach społecznościowych RCB ostrzeżenia kieruje do wszystkich obywateli.

“Jeżeli jesteś w górach lub rejonie podgórskim, zwróć uwagę na komunikaty lawinowe” – czytamy na twitterowym koncie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

“Twoje bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od Ciebie. Bądź rozważny. Dopasuj plany do warunków pogodowych oraz swoich umiejętności i doświadczenia zimowego” – radzą eksperci od bezpieczeństwa.

Warszawa: śnieżyca sparaliżowała komunikację miejską

Padający gęsty śnieg spowodował utrudnienia w komunikacji miejskiej. Pomimo tego, że z żywiołem walczy 170 pługopiaskarek, mogą wystąpić opóźnienia w kursowaniu autobusów i tramwajów. Również kierowcy muszą się zmierzyć z błotem pośniegowym zalegającym na jezdniach.

Ze śniegiem walczy Zarząd Oczyszczania Miasta. Na ulice, którymi kursują autobusy, ZOM skierował 170 pługosolarek. Kolejne 300 czeka w gotowości, by w każdej chwili wyruszyć na miasto. Niestety, jak na razie żywioł wygrywa i powoduje opóźnienia, a nawet zmiany tras komunikacji miejskiej.

“W związku z występowaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych (opad śniegu, lokalne oblodzenia) w całej sieci warszawskiego transportu publicznego występują opóźnienia w kursowaniu pojazdów wszystkich trakcji. Możliwe opóźnienia kursów, odwołania oraz skierowanie linii na trasy objazdowe” – poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Na trasy objazdowe zostały skierowane autobusy linii 703, 711 i 733 obsługujące podwarszawskie miejscowości. “W związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi i śliską nawierzchnią autobusy linii 711 w obu kierunkach na odcinku od węzła Nadarzyn do skrzyżowania ulic Sąsiedzka / Mszczonowska w miejscowości Janki zostały skierowane Trasą Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r. (S8)” – przekazał ZTM. Z kolei w rejonie ul. Przemysłowa / Al. Katowicka w miejscowości Urzut i Żabieniec występują opóźnienia w kursowaniu linii 733. Możliwe są odwołania kursów oraz skierowanie linii na trasy objazdowe. W miejscowości Wolica linia 703 została skierowana na trasę objazdową w kierunku krańca Kosów: … – Mszczonowska / Al. Krakowska – Al. Krakowska – Braci Leśnej do swojej trasy.

Na jezdniach jest mnóstwo błota pośniegowego, choć widać pracujące pojazdy, które z nim walczą. Kierowcy jadą bardzo wolno, co oprócz trudnych warunków atmosferycznych, spowodowane jest słabą widocznością, którą potęguje padający śnieg. Na szczęście dodatnia temperatura powoduje, że śnieg roztapia się.

Policja na razie nie odnotowała większych kolizji. Podkom. Małgorzata Wersocka ze stołecznej policji zaapelowała do kierowców o ostrożną jazdę.

Przed intensywnymi opadami śniegu ostrzega też Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. “Na termometrze będzie w okolicach zera” – powiedziała Emilia Szewczak z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Z prognoz wynika również, że wieczorem i w nocy zrobi się chłodniej, temperatura spadnie do ok. minus 2 stopni Celsjusza. “Możliwe są oblodzenia. Na drogach i chodnikach będzie ślisko” – ostrzegła Szewczak. Opady śniegu potrwają do późnych godzin nocnych.

Pomorskie: intensywne opady śniegu spowodowały utrudnienia na drogach

Intensywne opady śniegu na Pomorzu spowodowały utrudnienia w ruchu. Na drogach województwa pracuje ponad 170 pługów i pługosolarek. W regionie doszło do kolizji i wypadków.

Po intensywnych opadach śniegu i śniegu z deszczem, które przeszły nad Pomorzem na drogach panują trudne warunki. “Błoto pośniegowe zalega jeszcze na S6 w rejonie Słupska i Lęborka oraz na drodze krajowej nr 22 w rejonie Człuchowa i Starogardu Gdańskiego” – przekazał PAP dyżurny PID GDDKiA Dawid Doruch.

Wskazał, że na głównych pomorskich drogach pracuje 46 pługosolarek i 18 pługów. Najwięcej pojazdów pracuje w rejonie Tczewa (14 pojazdów) i Gdańska (27 pojazdów).

Na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich wyjechało 114 pługów i pługopiaskarek. Dyżurny Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku Janusz Cnota przekazał PAP, że najwięcej sprzętu pracuje w rejonie Pucka (27), Lęborka (23), Kartuz (20) oraz Starogardu Gdańskiego (14).

Dziesięć pługów i pługosolarek pracuje w rejonie Chojnic. W powiecie gdańskim na drogi wyjechało 12 pojazdów. W Bytowie – 8.

Dyżurny podał, że w niektórych miejscach na Pomorzu, kierowcy ciężarówek mieli problemy z podjazdem. “Takie problemy były w rejonie Chojnic na drodze wojewódzkiej 221, a także na drodze wojewódzkiej nr 212 w kierunku Bytowa” – powiedział Janusz Cnota.

Wciąż występują utrudnienia m.in. na obwodnicy Trójmiasta (S6), gdzie w piątek o godz. 16:30, między węzłem Karczemki a węzłem Lotnisko wywróciła się betoniarka. Poszkodowany został kierowca. Dyżurny PID GDDKiA Dawid Doruch poinformował, że nadal zablokowane są dwa pasy w kierunku Szczecina, a na czas podnoszenia betoniarki ruch w kierunku Łodzi zostanie wstrzymany.

Utrudnienia występują również na Trasie Kaszubskiej. Po godz. 14 między węzłem Luzino a węzłem Szemud doszło do zderzenia dwóch samochodów ciężarowych.

Doruch przekazał, że na czas wyciągania ciężarówki wstrzymano ruch w kierunku Gdańska.

IMGW w piątek wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Synoptycy wskazują, że w powiatach: lęborskim, wejherowskim, puckim, gdańskim, nowodworskim, malborskim, kwidzyńskim, starogardzkim, kościerskim, kartuskim, chojnickim oraz w Trójmieście przybędzie ok. 10 cm pokrywy śnieżnej.

Ostrzeżenie przed intensywnymi opadami śniegu obowiązuje w piątek do godz. 21.

Ponadto, synoptycy IMGW ostrzegają przed oblodzeniem. Ostrzeżenie pierwszego stopnia zostało wydane dla powiatów: słupskiego, lęborskiego, kartuskiego, bytowskiego, chojnickiego, kościerskiego oraz starogardzkiego.

Synoptycy w przesłanym komunikacie wskazują, że prognozowane jest zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu co spowoduje ich oblodzenie.

Ostrzeżenie obowiązuje od północy z piątku na sobotę, do godz. 7 rano w sobotę.

Źródło: PAP Autor: Luiza Łuniewska/Marta Stańczyk/Piotr Mirowicz
Fot. Miejsce kolizji drogowej we wsi Kiełmina w woj. łódzkim, 3 bm. PAP/PSP Zgierz

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij