Gospodarka

Popularny polski portal turystyczny wprowadzał w błąd swoich klientów? Poważne zarzuty UOKiK odnośnie cen

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił spółce Wakacje.pl z Gdańska zarzut wprowadzania konsumentów w błąd poprzez nieprawidłowe prezentowanie cen – poinformował we wtorek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Spółce grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu – dodano.

Wakacje.pl prowadzi serwis internetowy prezentujący oferty imprez turystycznych – wskazał Urząd.

Z monitoringu serwisu Wakacje.pl wynika, że problem zaniżonych cen w wynikach wyszukiwania dotyczył blisko 2/3 przebadanych ofert, a w około 10 proc. przypadków ceny prezentowane w wyszukiwarce były wyższe – stwierdził Urząd.

“Cena to jeden z podstawowych kryteriów, które bierzemy pod uwagę, planując wyjazd. Przedsiębiorcy mają obowiązek rzetelnie o niej informować, uwzględniać wszystkie jej elementy i dbać o aktualność” – ocenił, cytowany w komunikacie Urzędu, Prezes UOKiK.

Podkreślił, że to pierwsze takie działanie na rynku usług turystycznych. “Będziemy się dalej przyglądać praktykom dotyczącym podawania cen w tej branży niezależnie od tego, czy są to duże biura podróży, małe firmy czy portale pośredniczące w sprzedaży ofert” – zapowiedział Chróstny.

Urząd podał przykład podawania cen: “na stronie z wynikami wyszukiwania 7 dni w 5-gwiazdkowym hotelu na Riwierze Tureckiej w przeliczeniu na osobę kosztowało 2111 zł, a po wejściu na stronę danej oferty i zaktualizowaniu ceny – 2558 zł”.

W ocenie Chróstnego niepełne lub nieaktualne ceny w wynikach wyszukiwania mają wpływ na wyniki sortowania ofert według kryterium od najtańszej oraz wyniki ich filtrowania w określonym przedziale cenowym. “W efekcie konsumenci mogą dostać dezinformujące dane, np. rzeczywiście najtańsza oferta może się znaleźć na dalekim miejscu. Może to utrudniać dokonanie optymalnego wyboru usługi” – powiedział, cytowany, Tomasz Chróstny.

Urząd poinformował, że od lipca 2022 r. – już w trakcie postępowania wyjaśniającego UOKiK – spółka Wakacje.pl zaczęła zamieszczać przy wynikach wyszukiwania symbol, po rozwinięciu, którego pojawia się informacja, że w niektórych przypadkach cena może się zmienić. Zdaniem Chróstnego – jak poinformował Urząd – nie zmienia to faktu, że konsumenci mogą być dalej wprowadzani w błąd.

UOKiK przypomniał, że za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy.

Spółka Wakacje.pl z Gdańska prowadzi serwis internetowy, w którym prezentuje oferty imprez turystycznych w obiektach na całym świecie pochodzące od różnych biur podróży. “Można w nim wyszukać, a następnie kupić rodzinny wyjazd na narty, wczasy na egzotycznej wyspie czy wycieczkę objazdową” – podał UOKiK.

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij