Rozrywka

Transpłciowy łyżwiarz na lodzie. Surrealistyczne sceny w trakcie ceremonii otwarcia mistrzostw

Na ceremonii otwarcia Mistrzostw Europy w Łyżwiarstwie Figurowym w Espoo wystąpił Markku-Pekka Antikainen, identyfikujący się jako Minna-Maaria Antikainen. 60-letni sportowiec miał ogromne problemy z wykonywaniem jakichkolwiek figur na lodzie. Po minucie walki ze swoimi słabościami upadł na lód i nie by w stanie się podnieść. 

Niezwykłe sceny z dość brawurowej jazdy na lodzie błyskawicznie trafiły do mediów społecznościowych. Na wielu filmach można zobaczyć, jak reprezentujący Finlandię sportowiec po krótkiej chwili na tafli przewraca się, próbuje wstać, następnie – dzięki pomocy członka swojej ekipy – podnosi się i odjeżdża z flagą.

Na co dzień Minna-Maaria Antikainen, dawniej Markku-Pekka Antikainen, zajmuje się się gospodarstwem w fińskim Siilinjärvi. I to z sukcesami, bo w 2017 zdobył tytuł rolnika roku regionu Karelia Południowa. Jak można się dowiedzieć z mediów, marzenie o tańcu figurowym na lodzie towarzyszy mu od dziecka. Pierwsze treningi zaczął już w 2006 roku.

Przed zmianą płci Markku-Pekka Antikainen odnosił nawet amatorskie sukcesy. W 2014 roku jego trenerką została mistrzyni Finlandii w łyżwiarstwie figurowym z 1985 roku, Elise Luovula. Trzy lata po rozpoczęciu profesjonalnych treningów Antikainen zajął 3. miejsce na nieformalnych Mistrzostwach Świata w Łyżwiarstwie Figurowym dla Amatorów w niemieckim Oberstdorfie.

Nie pozwolono mu jednak odebrać medalu, ponieważ przyszedł na ceremonię w spódnicy.

W latach 2009-2015 Markku-Pekka Antikainen był przewodniczącym fińskiego stowarzyszenia, które opiekuje się osobami “trans”.

Źródło: Stefczyk.info Autor: red.
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij