Świat

Belgijska gazeta pisze o „polskich obozach koncentracyjnych”. Stanowcza reakcja ambasadora RP

W związku z publikacją w belgijskiej, flamandzkojęzycznej gazecie „Het Laatste Nieuws”, która użyła nieakceptowalnego określenia „polskie obozy koncentracyjne”, Ambasada RP w Brukseli podjęła w czwartek interwencję. To Niemcy ponoszą odpowiedzialność za Holocaust i obozy koncentracyjne, w tym Auschwitz-Birkenau, a nie Polacy – powiedział PAP ambasador Polski w Królestwie Belgii Rafał Siemianowski.

„W związku z publikacją w belgijskiej, flamandzkojęzycznej gazecie Het Laatste Nieuws, która użyła nieakceptowalnego określenia polskie obozy koncentracyjne, Ambasada RP w Brukseli podjęła w czwartek interwencję tak, by zmienić te niewłaściwe wyrażenie. W związku z brakiem reakcji podjęliśmy działania w mediach społecznościowych, apelując do redakcji o zmianę tego wyrażenia. W piśmie skierowanym do redakcji szeroko uzasadniliśmy, dlaczego jest to niewłaściwe” – powiedział.

“Cała sprawa pokazuje, jak wiele jeszcze trzeba zrobić w zakresie podnoszenia świadomości w Europie na temat tego, co się wydarzyło na okupowanych ziemiach polskich w czasie II wojny światowej. To Niemcy ponoszą odpowiedzialność za Holocaust i obozy koncentracyjne, w tym Auschwitz-Birkenau, a nie Polacy” – dodał.

Najbardziej poczytna belgijska gazeta “Het Laatste Nieuws” użyła w czwartek w artykule na swojej stronie internetowej sformułowania “polski obóz koncentracyjny” w odniesieniu do Auschwitz-Birkenau. “Skandaliczne” – zareagowała polska ambasada w Belgii.

Artykuł zamieszczony przez “HLN” dotyczył obchodów 78. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, na których – jak podał dziennik – nie będą mile widziani rosyjscy delegaci. Wynika to z wojny Rosji prowadzonej na Ukrainie.

HLN – to skandaliczne. Auschwitz-Birkenau był niemieckim obozem koncentracyjnym. W okupowanej Polsce były wyłącznie niemieckie obozy. Nazistowskie Niemcy zbudowały i obsługiwały te obozy koncentracyjne. Poprawcie niewłaściwe sformułowanie” – zwróciła się ambasada RP w Belgii do dziennika na Twitterze w piątek.

Źródło: PAP Autor: Łukasz Osiński
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij