Kraj

Rząd nie będzie oglądał się na Niemcy. Polska przekaże Ukrainie leopardy, nawet bez zgody Berlina

We wtorek Polska przesłała do strony niemieckiej wniosek o wyrażenie oficjalnej zgody na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard. Tego samego dnia w rozmowie ze stacją RMF FM szef Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Radosław Fogiel oświadczył, że pomoc naszym sąsiadom zostanie udzielona bez względu na to czy Niemcy poprą takie działania.

„Naszym celem jest zbudowanie większej koalicji. Liczymy, że i Niemcy, jako największy posiadacz i dysponent leopardów się do niej przyłączą” – podkreślił Radosław Fogiel w rozmowie z RMF FM. Jednocześnie oświadczył, że Polska przekaże Ukrainie czołgi, bez względu na to jakie stanowisko w tej sprawie zajmie Berlin. Ze względu na kwestie szkoleniowe, szef Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych nie chciał zdradzać konkretnego terminu.

Wśród państw europejskich, które dysponują czołgami Leopard są Polska, Dania, Finlandia, Szwecja, Francja, Hiszpania i Grecja. Z kolei poza kontynentem w posiadaniu tego sprzętu jest Kanada. Fogiel wyjaśnił, że zgodnie z założeniem, każde z tych państw miało przekazać Ukrainie od 10 do 14 czołgów.

Polityk PiS zaznaczył, że ciężko jest mówić o formalnym zawiązaniu koalicji państw, chcących przekazać leopardy. „Minister Błaszczak jest w kontakcie ze swoimi odpowiednikami z tych krajów, duże jest również zaangażowanie pana prezydenta” – wyjaśnił Fogiel, dodając, że „jeśli będą jakieś konkrety, to zostaną one ogłoszone”.

„Niestety dla Ukrainy, kwestia leopardów jest elementem rozgrywek politycznych pomiędzy partiami tworzącymi niemiecki rząd: SPD a Zielonymi” – podkreślił szef Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Zauważył również, że Niemcy mają leopardów najwięcej i jako ich producent byliby dużym wsparciem w kwestiach logistycznych, serwisowania czy części zamiennych.

Fogiel podkreślił, że patrząc na wcześniejsze doświadczenia z Berlinem, jest  „umiarkowanie dobrej myśli” w kwestii przekazania Ukrainie leopardów. „Biorąc pod uwagę, że już cały cykl przechodziliśmy. Niemcy mówili, że nie, albo że wszystko, co są w stanie znaleźć to kilka tysięcy zardzewiałych hełmów. Była presja międzynarodowa, jechał premier Morawiecki i powiedział Scholzowi kilka gorzkich słów i okazało się, że jednak można” – przypomniał.

„Niemcy otrzymali już nasz wniosek o wyrażenie zgody na przekazanie czołgów Leopard 2 na Ukrainę. Apeluję do strony niemieckiej o przyłączenie się do koalicji państw wspierających Ukrainę czołgami” – chodzi o bezpieczeństwo całej Europy – poinformował we wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Źródło: Stefczyk.info na podst. RMF Autor: MS
Fot. PAP/EPA

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij