Świat

Afera ws. zakupu żywności i wakacje w trakcie wojny. Fala dymisji w Ukrainie

Wysocy rangą urzędnicy ukraińscy żegnają się ze swoimi stanowiskami. Dymisję wiceministra obrony, zastępcy Prokuratora Generalnego oraz wiceszefa Prezydenta Ukrainy poprzedziły skandale. Stanowisko straciło również pięciu szefów obwodowych administracji wojskowych.

Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, że dymisję złożył Wiaczesław Szapowałow, na którego barkach spoczywała logistyka wojskowa ukraińskich Sił Zbrojnych. Resort wyjaśnił, że wiceminister nie chciał stwarzać „niebezpieczeństwa dla stabilnych dostaw” dla wojska. Podkreślono również, że minister wyraził już zgodę na dymisję Szapowałowa.

Wcześniej na wiceministra spadła fala krytyki, w związku pojawiającymi się w mediach informacjami. Według doniesień resort miał kupować żywność dla swojej armii w cenach nawet trzykrotnie wyższych niż w sklepach. Ministerstwo dementowało te zarzuty uznając je za „kłamstwo” i „manipulacje”.

Drugim z urzędników, który stracił stanowisko jest Ołeksij Symonenko, dotychczasowy zastępca Prokuratora Generalnego Ukrainy. Jego przełożony zdecydował się go zwolnić, po ujawnieniu, że pod koniec 2022 roku wyjechał na wakacje do Hiszpanii. Opinia publiczna była zbulwersowana tym, że Symonenko wybrał się na odpoczynek, gdy w kraju trwa wojna.

W związku ze sprawą zastępcy Prokuratora Generalnego, Rada Bezpieczeństwa Ukrainy podjęła decyzję, by osoby sprawujące funkcje państwowe w trakcie stanu wojennego mogły opuszczać kraj wyłącznie w związku ze sprawami służbowymi.

Prezydent Wołodymyr Zełenski zapewnił, że „wyjazd za granicę na urlop czy w jakimkolwiek innym nie służbowym celu już więcej się nie uda”. Z pracą żegna się również wiceszef Biura Prezydenta Ukrainy, Kyryło Tymoszenko.

We wtorek poinformowano również o zwolnieniu pięciorga szefów administracji wojskowych: dniepropietrowskiej, zaporoskie, chersońskiej, kijowskiej oraz sumskiej.

Źródło: stefczyk.info/na podst.polsatnews Autor: MS
Fot. PAP/EPA

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij