Świat

Żona premiera przyjęła święcenia. Podczas uroczystości miała wyjątkowe wsparcie

Brigitta Ed, żona szwedzkiego premiera Ulfa Kristerssona została w niedzielę wyświęcona na pastora kościoła luterańskiego. W tej wyjątkowej chwili towarzyszyli jej mąż i ich trzy adoptowane córki. To nie pierwszy taki przypadek, kiedy żona polityka przyjmuje święcenia. Podobną drogę obrała żona szefa norweskiego rządu.

W niedzielę w katedrze w  Strängnäs biskup Johan Dalman wyświęcił Brigitte Ed na pastora Kościoła Szwecji. Jest to największy kościół luterański w kraju i jeden z największych na świecie. Wcześniej żona szwedzkiego premiera uzyskała tytułu magistra teologii po siedmiu latach nauki.

Podczas niedzielnej uroczystości w świątyni towarzyszył jej mąż premier Ulf Kristersson oraz trzy adoptowane przez nich córki. Opisujący to wydarzenie dziennik „Expressen” zdradził, że Brigitta Ed ocierała łzy stojąc w katedralnej ławie.

„W Kościele przede wszystkim nie jestem osobą, która jest z kimś w związku małżeńskim. To raczej premier jest ze mną żonaty” – powiedziała Ed w rozmowie z dziennikiem „Dagen”. Dodała, że spędza wiele czasu na wyjaśnianiu i obronie Kościoła Szwecji przed jej „burżuazyjnymi przyjaciółmi”.

W rozmowie z „Dagen” żona szwedzkiego premiera zdradziła, że powodem porzucenia dotychczasowej kariery doradcy PR na rzecz Kościoła, była rodzinna tragedia. Wyjaśniła, że w dzień przed Wigilią w 2016 roku, jej 24-letni siostrzeniec odebrał sobie życie. „Bardzo nas to dotknęło. Kiedy potem wracała codzienność, czułam, że moja praca nie jest aż tak ważna. Czułem, że powinnam zając się czymś, co naprawdę coś znaczy” – mówiła Ed.

Teraz 53-latkę czeka roczna posługa pomocnika pastora w parafii w Strängnäs, gdzie premier i jego żona mieszkają na stałe. Miejscowości położona jest 60 km na zachód od Sztokholmu, w którym mieści się rezydencja rządowa, od niedawana zamieszkiwana przez żonę premiera.

Brigitta Ed nie jest jedyną żoną polityka, która wybrała drogę kapłańską. Marit Slagsvold, żona premiera Norwegii Jonasa Gahr Store również jest pastorem.

Źródło: stefczyk.info/na podst.interia Autor: MS
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij