Świat

Maroko podarowało Ukrainie czołgi

Media informują, że Maroko podarowało Ukrainie czołgi. To pierwsze państwo Afryki, które zdecydowało się na taki ruch.

Głównymi czołgami Maroka są amerykańskie Abramsy, w wersjach A1SA i M1A2. Posiadają ich łącznie 284 sztuki. Oprócz tego marokańska armia ma na wyposażeniu 427 starszych amerykańskich czołgów M60 Patton i 225 M48 w rezerwie. W latach 1999-2000 Maroko kupiło jednak 148 T-72, 136 T-72B i 12 T-72 BK od Białorusi. Utworzyły tzw. rosyjską brygadę stacjonującą na granicy z Algierią.

Algierski portal Menadefense poinformował, że Maroko przekazało 20 tych czołgów Ukrainie. Tym samym zostali pierwszym afrykańskim państwem, które zdecydowało się na taki krok. Wcześniej ich czołgi trafiły do Czech, gdzie zostały zmodernizowane w zakładzie Excalibur Army w Sternbecku. Na wykonanych podczas wizyty premiera Petra Fiali, 9 stycznia, widać je jak stoją w zakładzie. Są łatwe do rozpoznania po wieży w kolorze piaskowym.

Na razie nie wiadomo, co Maroko otrzyma w zamian. USA obiecywało wcześniej wsparcie dla państw, które przekażą swój sowiecki sprzęt Ukrainie, i algierscy dziennikarze spekulują, że w zamian przekażą Maroku kolejne Abramsy.

Źródło: Stefczyk.info na podst. i24 News Autor: WM
Fot. Vivek Patankar CC BY-SA 2.0

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij