Świat

Ujawniono szczegóły koronacji Karola III

Koronacja króla Karola III odbędzie się 6 maja. Pałac Buckingham ujawnił jej szczegóły.

Karol został królem Wielkiej Brytanii i kilkunastu innych państw automatycznie, w momencie śmierci jego matki, królowej Elżbiety II. Jego oficjalną koronację zaplanowano jednak na sobotę, 6 maja. Dla większości Brytyjczyków będzie to pierwsza taka uroczystość w ich życiu – ostatnia koronacja miała miejsce w 1953 roku.
Mimo doniosłości okazji pałac zdecydował, że uroczystość Karola będzie skromniejsza niż uroczystość jego matki. Sama koronacja będzie poważnym aktem religijnym, który będzie celebrował arcybiskup Cantenbury Justin Welby. Według oświadczenia będzie „ oddawać rolę monarchy współcześnie i patrzeć w przyszłość, równocześnie będąc zakorzenioną w tradycji”. Zdaniem ekspertów od rodziny królewskiej to zdanie oznacza, że sama ceremonia będzie krótsza i bardziej skromna niż uroczystość Elżbiety.

Karol i jego żona udadzą się z Pałacu Buckingham do Opactwa Westminsterskiego w procesji zwanej Królewską Procesją. Po zakończeniu uroczystości wrócą w większym gronie, w tzw. Procesji Koronacyjnej, w towarzystwie innych członków rodziny królewskiej. To, kto weźmie w niej udział, budzi w Wielkiej Brytanii ogromne emocje. Brat monarchy, książę Andrzej, został bowiem pozbawiony oficjalnych funkcji w związku z oskarżeniami o molestowanie nieletniej. Jego syn, książę Harry, wydał natomiast wspomnienia, w których w bezpardonowy sposób zaatakował swoją rodzinę. Na razie nie wiadomo, czy będą członkami tej procesji.

Dzień później w całym kraju odbędą się tysiące imprez, które kolektywnie nazwano „Wielkim Lunchem Koronacyjnym”. Na wschodnim trawniku pałacu odbędzie się też Koncert Koronacyjny. Na razie nie wiadomo kto wystąpi, ale mają być to gwiazdy z całego świata. Publicznością będą wolontariusze z organizacji charytatywnych prowadzonych przez króla i królową, a także kilka tysięcy zwykłych Brytyjczyków, którzy zostaną wybrani w loterii organizowanej przez BBC.
Tego dnia wystąpi także Chór Koronacyjny, złożony z chórów LGBT, niepełnosprawnych, pracowników służby zdrowia itp. Znane lokacje w całym kraju zostaną podświetlone, zorganizowane będą także pokazy laserów, dronów itp.

Poniedziałek będzie w Wielkiej Brytanii dniem wolnym od pracy. Brytyjczycy będą zachęcani, aby w ten dzień zająć się wolontariatem w organizacjach charytatywnych.

Źródło: Stefczyk.info na podst. BBC Autor: WM
Fot. Mattnad CC BY-SA 3.0

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij