Rozrywka

Ostatni komendant – film o generale Leopoldzie Okulickim. Zginął, bo pragnął wolnej Polski

Leopold Okulicki jest bohaterem ostatniego filmu z serii „Głosy AK”, realizowanej przez Fundację na rzecz Wielkich Historii we współpracy z Fundacją PGE. Projekt, składający się z czterech filmów, miał na celu przybliżyć młodym ludziom przywódców Polskiego Państwa Podziemnego.

 78 lat temu – 19 stycznia 1945 roku – generał Leopold Okulicki, ostatni dowódca Armii Krajowej, zadecydował o jej rozwiązaniu. Nie nakazywał jednak do zaprzestania walki o wolną Polskę, a jedynie zmianę sposobu prowadzenia działań. W konspiracji, zgodnie z ostatnim rozkazem generała, nadal przeciwstawiano się wrogom Polski – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy EnergetycznejOstatni film z serii „Głosy AK” pokazuje kolejną sylwetkę bohatera narodowego, który  może być wzorem dla współczesnego pokolenia – dodaje Wojciech Dąbrowski.

 W ostatniej animacji poświęconej generałowi Leopoldowi Okulickiemu, o jego historii opowiada porucznik Janina Pronaszko-Konopacka, łączniczka, od samego początku okupacji zaangażowana w działania konspiracyjne. To ona po upadku powstania warszawskiego wyniosła ze stolicy rozkaz, ukryty w pudełku od zapałek, o powołaniu Okulickiego
na Głównego Komendanta Armii Krajowej. Pełniła funkcję jego sekretarki i służyła mu
aż do śmierci. Wspomnienia Konopackiej zostały zarejestrowane i po raz pierwszy wyemitowane w latach 60. na antenie Radia Wolna Europa.

Generał Okulicki, po wydaniu rozkazu o rozwiązaniu Armii Krajowej, który brzmiał: „Żołnierze Armii Krajowej! Daję Wam ostatni rozkaz. Dalszą swą pracę i działalność prowadźcie w duchu odzyskania pełnej niepodległości Państwa i ochrony ludności polskiej przed zagładą”, w marcu 1945 roku wpadł w ręce NKWD. W pokazowym procesie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, tzw. procesie szesnastu, został skazany na dziesięć lat więzienia, gdzie umarł
w niejasnych okolicznościach, najprawdopodobniej w Wigilię 1946 roku.

Seria „Głosy AK” została zainaugurowana 14 lutego 2022 roku, w 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej, filmem poświęconym postaci generała Tadeusza „Bora” Komorowskiego, Komendanta Głównego Armii Krajowej w latach 1943–1944. Bohaterami pozostałych odcinków są generał Michał Tokarzewski-Karaszewicz, dowódca Służby Zwycięstwu Polski, pierwszej organizacji konspiracyjnej w okupowanej Polsce, oraz generał Stefan „Grot” Rowecki, komendant główny Związku Walki Zbrojnej, a później dowódca Armii Krajowej.

Nagrania źródłowe wykorzystane w filmach, jak również rozkaz z 19 stycznia 1945 roku redagowany przez generała Okulickiego znajdują się w zbiorach Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego, rozwijanego przez Fundację na rzecz Wielkich Historii
z mecenatem Fundacji PGE i wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
– mówi Maciej Piwowarczuk, prezes zarządu Fundacji na rzecz Wielkich Historii.

Wszystkie filmy z serii „Głosy AK” można obejrzeć na kanałach społecznościowych Fundacji PGE oraz Fundacji na rzecz Wielkich Historii, są również emitowane na antenie TVP Historia.

Link do filmu, YouTube:

 

 

Źródło: mat. pras. PGE Autor: mat. pras. PGE
Fot. mat. pras. PGE

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij