Publicystyka

To trzeba zobaczyć! W sieci pojawił się film o rotmistrzu Pileckim

Na serwisie Youtube dostępny jest film o losach rotmistrza Witolda Pileckiego. Zdecydowanie warto go obejrzeć.

Film średniometrażowy pod tytułem Rotmistrz Pilecki miał swoją premierę w zeszłym roku. Opowiada o losach rtm. Witolda Pileckiego, ochotnika do Auschwitz. 19 września 1940 Pilecki dał się dobrowolnie aresztować w ulicznej łapance aby trafić do obozu w Oświęcimiu i napisać raport o tym, co dzieje się za drutami. Łącznie spędził w nim 947 dni, codziennie ryzykując życiem i dokumentując bestialstwo Niemców. Jego raport był jednym z pierwszych na świecie doniesień o holokauście.

Pilecki uciekł z obozu w kwietniu 1943 roku. Powrócił do działalności konspiracyjnej, brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie dołączył do podziemia antykomunistycznego, przekazywał na zachód informacje o represjach ze strony Rosji. W 1947 roku został aresztowany przez bezpiekę, prawie rok go torturowano. Po pokazowym procesie skazano go na karę śmierci i stracono 25 maja 1948. Do dzisiaj nie odnaleziono jego ciała.
W 2013 roku został pośmiertnie awansowany na stopień pułkownika.

 

Film o jego losach powstał z inicjatywy Fundacji Edukacji i Sztuki. Jej prezes i współautor scenariusza Miłosz Lodowski powiedział Polskiemu Radiu, że ideą ich produkcji było nie tylko przypomnienie o tym bohaterze, ale również pokazanie publiczności osoby, która mogłaby stać się spoiwem dla naszego podzielonego społeczeństwa.

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij