Świat

Rząd Węgier wesprze Ukrainę kwotą 187 mln euro. “Środki dla Kijowa przekażemy na podstawie umowy dwustronnej”

Węgry przekażą 187 mln euro pomocy finansowej Ukrainie jako wkład do planowanego pakietu wsparcia Unii Europejskiej o wartości 18 mld euro – wynika z dekretu opublikowanego w środę w węgierskim dzienniku urzędowym.

W dokumencie napisano, że rząd „podtrzymuje swoje zobowiązanie do udziału w finansowym wsparciu dla Ukrainy, które jest potrzebne w kontekście wojny”. Dlatego zobligował ministra finansów do przekazania kwoty 187 mln euro jako węgierskiego wkładu w unijną pomoc dla Kijowa w 2023 roku wartą 18 mld euro.

Ponadto rząd wezwał ministra spraw zagranicznych i handlu Petera Szijjarto do rozpoczęcia negocjacji ze stroną ukraińską w celu wypracowania umowy dla przekazania środków.

Kilka dni temu premier Viktor Orban zapowiedział, że Węgry nie zgodzą się na zaciągnięcie przez państwa członkowskie UE wspólnej pożyczki na pomoc Ukrainie; środki dla Kijowa mogą przekazać na podstawie umowy dwustronnej.

Podczas ostatniego szczytu Rady Europejskiej 20-21 października unijni przywódcy podjęli polityczną decyzję o udzieleniu wsparcia finansowego dla Ukrainy w 2023 r. w wysokości 18 mld euro. Na początku listopada Komisja Europejska przedstawiła pakiet legislacyjny, który zawiera szczegóły planowanej pomocy. Środki mają zostać wydane m.in. na utrzymanie podstawowych usług publicznych i przekazane Ukrainie w formie preferencyjnych pożyczek, spłacanych w ciągu maksymalnie 35 lat. Aby zabezpieczyć środki na pomoc Ukrainie, Komisja zaproponowała zaciągnięcie kredytów na rynkach kapitałowych.

 

Źródło: (PAP) Autor: Z Budapesztu Marcin Furdyna 
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij