Gospodarka

Co Polacy sądzą o 500 Plus? Zaskakujące wyniki badań

Instytut Finansów postanowił przyjrzeć się temu, co Polacy sądzą o programie Rodzina 500+. Z ich analizy wynika, że większość obywateli uważa, że polityka prorodzinna jest niezwykle ważna.

Badanie zostało wykonane na przełomie października i listopada przez Instytut Finansów, we współpracy z Agencją Badawczą PBS. Wynika z niego, że większość uważa, że polityka prorodzinna rządu jest istotną sprawą. Zapytani o wysokość wydatków na nią, aż 34% respondentów wskazało, że są zbyt niskie. 29% uznało, że są odpowiednie, tyle samo – że są zbyt wysokie. „Polacy dostrzegają wpływ polityki rodzinnej na życie polskiego społeczeństwa” – skomentowała Katarzyna Obłąkowska, kierownik Zespołu Analiz Behawioralnych i Badań Społecznych Instytutu Finansów – „Zmniejszenie ubóstwa wśród dzieci jest oczywistym osiągnięciem programu 500+. Polityka ta to przecież również wspieranie rodziców w łączeniu roli matki i ojca z pracą zawodową, a także rozwój dziecka do lat trzech”.

Nieco bardziej wyrównane są opinie co do waloryzacji 500 Plus. Dzisiaj wartość tego świadczenia, po uwzględnieniu inflacji, wynosi bowiem de facto 368 zł. Podniesienie wartości tego świadczenia o 25%, do kwoty 625 PLN na dziecko, kosztowałoby budżet dodatkowe 10 miliardów złotych, a o 36%, czyli o wskaźnik skumulowanej inflacji z lat 2016-2020, 14,5 miliarda PLN.

43% respondentów uznała, że rząd nie powinien podnosić wysokości 500+ tak, aby siła nabywcza tego świadczenia była równa tej w dniu jego przyjęcia, a 42% uznała, że powinien to zrobić. Co ciekawe opinie respondentów wydają się mieć związek z ich zarobkami. Waloryzacja była najmniej akceptowalna dla grupy osób, które zarabiają powyżej 10 tys. brutto miesięcznie, w której sprzeciwiło jej się 65%, a najbardziej w grupie osób, która zarabia do 3010 zł brutto, gdzie poparło ją 49% respondentów. Jeśli chodzi o wiek, to waloryzację popierają szczególnie respondenci z grupy 35-44 lata (47%) i powyżej 65 roku życia (46%), a najmniej osoby z grupy wiekowej 15-34 lata.

„Taki rozkład poparcia dla waloryzacji 500+ wśród grup zarobkowych nie zaskakuje. Dla osób mniej zarabiających świadczenie to ma istotniejsze miejsce w budżetach domowych i w sposób zdecydowany przyczynia się do wyrównywania szans dzieci” – skomentowała dr Obłakowska – „Przyczyn niskiego poparcia waloryzacji 500+ wśród osób najmłodszych możemy poszukiwać w ich wierze we własne siły na rynku pracy, a także w odkładaniu decyzji o posiadaniu dzieci. W 2020 r. przeciętny wiek kobiet rodzących pierwsze dziecko wynosił w Polsce 28,7 lat”

Źródło: Stefczyk.info na podst. Instytut Finansowy Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij