Kraj

UE chce zaostrzyć sankcje przeciw Rosji. Polska proponuje bezlitosne restrykcje

Unia Europejska chce nałożyć na Rosje nowe sankcje. Polska proponuje surowe kary dla kraju Władimira Putina, w tym odcięcie sektora bankowego od systemu SWIFT i zakazanie korzystanie z popularnego oprogramowania antywirusowego – Kaspersky Lab.

Władimir Putin wygłosił w środę rano specjalne orędzie, w którym ogłosił wprowadzenie w kraju „częściowej mobilizacji”. Nie zabrakło także komentarza do polityki państw Zachodu, którym przywódca Kremla odgrażał się. Na te groźby chce zareagować Unia Europejska, która pracuje już nad nowymi sankcjami wobec Rosji. W najbliższy weekend Komisja Europejska ma przeprowadzić konsultacje w tej sprawie z państwami członkowskimi. Z kolei w przyszłym tygodniu ma zostać przedstawiony konkretny pakiet restrykcji.

„Rzeczpospolita” informuje, ze dotarła do dokumentu, w którym Polska, Litwa, Łotwa, Estonia oraz Irlandia zaproponowały swoje pomysły na ukaranie kraju agresora. Wynika z niego, że wspomniane kraje domagają się ograniczeń w zakresie energetyki. Dokładnie chodzi o wprowadzenie zakazu importu gazu skroplonego LPG oraz zakaz współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej.

Oprócz tego Polska wraz z pozostałymi czterema państwami proponują dalsze odłączenie sektora bankowego Rosji, a także Białorusi od systemu rozliczeń międzynarodowych SWIFT. Dotyczy to m.in. Gazprombanku, Alfa Banku oraz Rosbanku. W dokumencie wspomniano także o zakazie świadczeń niektórych usług podmiotom rosyjskim, takich jak lobbing, reklama i badania opinii publicznej, usługi architektoniczne, inżynieryjne i techniczne oraz wszelkiego rodzaju kontrakty informatyczne. Zaproponowano również wprowadzenie zakazu korzystania przez podmioty UE z usług Kaspersky Lab, czyli producenta popularnego oprogramowania antywirusowego.

„Rzeczpspolita” informuje, że w dokumencie państwa zapisały także konieczność zakazu importu diamentów z Rosji, a także zakazu sprzedaży nieruchomości w UE obywatelom i podmiotom z Rosji i  korzystania z wszelkiego finansowania pochodzenia Rosyjskiego.

Źródło: stefczyk.info/na podst.rp Autor: MS
Fot. pixabay

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij