Świat

Putin ogłosił mobilizację w Rosji

Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie częściowej mobilizacji w Rosji – powiadomiły rosyjskie media państwowe. Działania mobilizacyjne rozpoczną się 21 września. Nowy dekret przewiduje dodatkowe środki służące realizacji “nakazu obrony państwa”. Powołani będą musieli przejść szkolenie wojskowe.

Putin powiedział o tym w czasie wystąpienia wyemitowanego w środę rano, a jego wystąpienie i stosowne dekrety opublikowano na stronach rządowych. W swoim przemówieniu rosyjski przywódca dodawał, że „broni rosyjskich terytoriów przed Zachodem”, który chce zniszczyć jego kraj. Powtórzy także, że celem działań Rosji jest „wyzwolenie” wschodniej Ukrainy.

Dzień wcześniej samozwańcze władze okupowanych przez Rosję regionów Ukrainy zapowiedziały pilne przeprowadzenie referendów w sprawie przyłączenia do Rosji.

Jednocześnie rosyjska Duma Państwowa przyjęła od razu w drugim i trzecim czytaniu poprawki do kodeksu karnego, które przewidują karę więzienia za dobrowolne poddanie się oraz odmowę udziału w działaniach wojennych lub zbrojnych; w ustawie pojawiły się pojęcia „mobilizacja” i „stan wojenny”.

W KK pojawi się nowy artykuł – „dobrowolne poddanie się”, za który przewidziano karę do 10 lat pozbawienia wolności – informuje niezależny portal Meduza.

Ponadto pojawił się artykuł dotyczący szabru – za to przestępstwo grozi kara do 15 lat więzienia.

Po raz pierwszy pojawia się sformułowanie „mobilizacja” i „stan wojenny”. Jeśli do wymienionych przestępstw dojdzie w czasie mobilizacji lub stanu wojennego, będzie to okoliczność zwiększająca karę.

Źródło: Stefczyk.info za PAP/TVP.info/Reuters Autor: red
Fot. PAP/EPA

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij