Gospodarka

PGE Rusza z nową kampanią. Spółka chce, by Polacy mieli lepszy dostęp do kultury wysokiej

89 proc. ankietowanych Polaków interesuje się kulturą i sztuką, z czego 16 proc. deklaruje, że jest na bieżąco z wydarzeniami kulturalnymi – wynika z badania przeprowadzonego przez Agencję Badawczą PBS na zlecenie PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

89 proc. ankietowanych Polaków interesuje się kulturą i sztuką, z czego 16 proc. deklaruje, że jest na bieżąco z wydarzeniami kulturalnymi, 38 proc. interesuje się wielkimi wydarzeniami w obszarze kultury i sztuki, a 35 proc. wybiera kameralne wydarzenia – wynika z badania przeprowadzonego przez Agencję Badawczą PBS na zlecenie PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Badanie przeprowadzono przed rozpoczęciem kampanii “PGE zapraszamy do bywania”.

“Cele kampanii +PGE zapraszamy do bywania+ to zachęcenie wszystkich do uczestniczenia i korzystania z kultury bez względu na to, jakie kto ma kompetencje, gdzie mieszka. Kultura ma moc wyzwalania wyobraźni, pobudzania kreacji i zdobywania wiedzy. Kampania potrwa do końca września i jest realizowana w telewizji i internecie” – powiedziała dyrektor departamentu marketingu i reklamy PGE Katarzyna Kozłowska podczas konferencji prasowej.

Jak podaje PGE “w dużym stopniu na zainteresowanie kulturą i sztuką wpływ ma wielkość miejscowości, w których mieszkają respondenci. Niemal co czwarty (23 proc.) mieszkaniec miasta powyżej 500 tys. twierdzi, że jest na bieżąco z wydarzeniami kulturalnymi. Wśród mieszkańców wsi zadeklarowało tak jedynie 6 proc. ankietowanych”. Z badań wynika, że “największym zainteresowaniem cieszą się te dziedziny kultury i sztuki, do których dostęp jest szeroki, jak np. film (85 proc. zainteresowanych) oraz muzyka rozrywkowa (72 proc.)”. “Niemal połowa respondentów (43 proc.) zadeklarowała zainteresowanie wystawami muzealnymi, a wydarzeniami muzyki poważnej interesuje się co czwarty badany (25 proc.). Jako utrudnienie w dostępie do kultury respondenci wskazują głównie dojazd np. do muzeum lub filharmonii, czy wysokie ceny biletów” – podano.

 

PGE poinformowało też, że “niemal co czwarty badany (23 proc.) w trakcie ostatnich trzech lat był w teatrze, a 32 proc. deklaruje, że była tam nawet kilka razy. Co trzeci badany (36 proc.) w trakcie ostatnich trzech lat kilka razy był w kinie, a 28 proc. z nich twierdzi, że była tam nawet kilkanaście razy”.

“Szczególnie duże (38 proc.) zainteresowanie regularnym bywaniem w kinie widać wśród najmłodszych ankietowanych czyli osób mających 16 – 24 lata. Aż 37 proc. badanych w analizowanym czasie kilka razy było w muzeach, 12 proc. z nich nawet kilkanaście razy. Wystawy i galerie sztuki choć raz w trakcie ostatnich trzech lat odwiedził niemal co czwarty badany (23 proc.), a kilkukrotną obecność w galerii lub na wystawie zadeklarowało 28 proc. respondentów. Ponad połowa badanych (64 proc.) ani razu przez trzy lata nie wybrała się do filharmonii. Niemal co piąty (19 proc.) był tam raz, a 11 proc. badanych twierdzi, że kilkukrotnie uczestniczyło w koncercie organizowanym w filharmonii” – wynika z sondaża.

PGE zwróciło uwagę, że “pomimo regularnie wskazywanego przez badanych argumentu dotyczącego niższej ceny biletów, aż 62 proc. badanych w ciągu ostatnich trzech lat nie brało udział w żadnym darmowym spektaklu, a co trzeci nie uczestniczył w darmowym koncercie. 70 proc. badanych nie uczestniczyło w ogóle w darmowym wydarzeniu kulturalnym. Relatywnie dużą popularnością wśród ankietowanych cieszy się cykliczna akcja +Noc muzeów+, w której w ciągu ostatnich 3 lat uczestniczył niemal co trzeci badany (31 proc.)”.

Prezes zarządu fundacji PGE Zbigniew Kajdanowski poinformował, że grupa uruchamia program edukacyjny “Spotkania ze sztuką”. “Jest to wyjście na przeciw promocji kultury i sztuki wśród młodych ludzi” – dodał. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z miejscowości poniżej 50 tys. mieszkańców. Kajdanowski powiedział, że “z przeprowadzonych badań wynika, że jedną z barier uczestnictwa w kulturze jest jej niedostępność”.

Konkurs zaczyna się 19 września, prace można zgłaszać do 18 października. Uczniowie podzieleni są na trzy grupy wiekowe. “Konkurs polega na interpretacji przez ucznia dzieła malarskiego z zasobów Muzeów Narodowych w Warszawie, Lublinie lub Krakowie” – powiedział Kajdanowski. “Najlepszy obraz z danej klasy jest przesyłany do nas, a my wybierzemy laureatów. Będzie to 90 klas, które jako nagrodę pojadą na wycieczkę i lekcję muzealną do wybranego z siebie jednego z trzech muzeów. Autor zwycięskiej pracy dostanie też kupon o wartości 300 zł. Według Kajdanowskiego dzięki konkursowi około 2000 dzieci zwiedzi muzea.

Badanie dotyczące zainteresowania Polaków kulturą i sztuką przeprowadziła Agencja Badawcza PBS na zlecenie PGE Polskiej Grupy Energetycznej w dniach 30.08-01.09.2022 r. na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 16+.

Źródło: Autor:
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij