Świat

Szokujące nagranie. Samolot przeleciał tuż nad głowami turystów

Internet podbija nagranie wykonane na podejściu do lotniska na greckiej wyspie Skiathos. Samolot linii Wizz Air przeleciał wyjątkowo nisko nad głowami turystów.

Lotnisko w Skiathos jest dobrze znane wśród fanów lotnictwa, a turyści często obserwują lądujące na nim samoloty stojąc na tzw. podejściu. Jest to związane z tym, że jego pas startowy jest relatywnie krótki. Sprawia to, że piloci muszą podchodzić do lądowania na niższej wysokości niż na innych lotniskach – co sprawia, że można wykonać spektakularne zdjęcia lądujących maszyn.

Samolot Airbus A321neo linii lotniczej Wizz Air podszedł do niego wyjątkowo nisko, nawet jak na to lotnisko. Na zrobionym przez jednego z turystów nagraniu, które właśnie podbija internet, widać jak maszyna przelatuje tuż nad głowami turystów i niemal zahacza o okalający lotnisko płot. Niektórzy turyści odruchowo się schylili lub zaczęli uciekać.

Na szczęście lądowanie było udane i nikomu nic się nie stało. Portal Simple Flying zauważa jednak, że istniało ryzyko. Gdyby pilot z jakiegoś powodu zdecydował się na przerwanie lądowania i otworzył przepustnice, to podmuch z jego silników mógłby poszkodować znajdujących się na ziemi turystów. To ryzyko sprawia, że na wyspie od dłuższego czasu mówi się o wprowadzeniu zakazu przebywania na podejściu do lotniska.

Portal tłumaczy, że rekordowo niskie podejście tej maszyny jest związane z jej typem. Z powodu krótkiego pasa większość linii lotniczych wysyła na tę wyspę swoje mniejsze samoloty, ale A321neo jest jednym z największych samolotów we flocie Wizz Air. Oznacza to, że aby zdążyć wyhamować, ich piloci muszą wycelować w sam początek pasa, co wymusza bardzo niskie podejście. Geografia sprawia, że ta sytuacja raczej nie ulegnie poprawie. Zlokalizowane w północno-wschodniej części wyspy lotnisko sięga bowiem od wybrzeża do wybrzeża i przedłużenie pasa byłoby ekstremalnie trudne i kosztowne.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Simple Flying Autor: WM
Fot. Screen z Youtube

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij