Kraj

Poseł Lewicy twierdzi, że to Niemcy powinni domagać się od Polski reparacji wojennych

Od pewnego czasu na sile przybiera sprawa reparacji wojennych. Wiele głosów jest za tym, że Polska powinna domagać się zadośćuczynienia za szkody wyrządzone przez wojska niemieckie. Innego zdania jest poseł Lewicy Maciej Kopiec, który stwierdził, że to „mieszkańcy ziem utraconych przez Niemcy po II Wojnie Światowej powinni domagać się od państwa polskiego reparacji”.

Temat reparacji wojennych wciąż budzi emocje i wywołuje dyskusje. Pojawia się wiele głosów za tym, że Polska powinna walczyć o odszkodowania wojenne od Niemców.

Ostatnio brytyjski poseł polskiego pochodzenia stwierdził, że rząd premiera Morawieckiego powinien pozwać w tej sprawie Niemcy przed międzynarodowy trybunał. „Czas ucieka, rozpaczliwie ucieka, bo to pokolenie Niemców i Polaków, które ma lepszą świadomość tego długu niż nasze pokolenie, odchodzi. Uważam, że polski rząd powinien pójść z tym do międzynarodowego trybunału i przed nim pozwać Niemcy. Bo jest absolutnie jasne, że nie będą oni tolerować żadnych dyskusji na ten temat, zasłaniając się porozumieniem podpisanym w 1953 r. przez (Bolesława) Bieruta, który nie miał żadnej legitymacji, by reprezentować polski naród. Jeśli negocjacje zawodzą, trzeba szukać innych środków i zdecydowanie zachęcałbym polski rząd do pozwania Niemców przed międzynarodowym sądem” – mówił w rozmowie z PAP Daniel Kawczynski.

O stratach z okresu II wojny światowej mówił niedawno prezes PiS Jarosław Kaczyński. „Jeśli dobrze pójdzie, a mam nadzieję, że dobrze pójdzie, to ta pierwsza część raportu – bo on ma aż trzy części – będzie ogłoszona 1 września (…) tego roku – mówił Kaczyński o raporcie dotyczącym strat jakie nasz kraj poniósł podczas tego konfliktu.

„A kiedy złożymy oficjalną notę? Tego w tej chwili państwu nie powiem, ale trzeba się spieszyć, bo czas jest sprzyjający. Akurat to jest dobry moment, żeby tę sprawę postawić. Chcemy to zrobić, trzeba też zmienić świadomość Zachodniej Europy – dodał.

Odmienne zdanie w tej sprawie ma poseł Lewicy Maciej Kopiec. Polityk stwierdził, że to Niemcy powinni domagać się od Polski reparacji wojennych.

„Mieszkańcy ziem utraconych przez Niemcy po II Wojnie Światowej powinni domagać się od państwa polskiego reparacji za zniszczony przemysł, infrastrukturę i zabytki architektury, które jako niepolskie od zawsze były przez Polskę traktowane jako gorsze i niewarte zainteresowania” – napisał Kopiec na Twitterze.

Źródło: stefczyk.info/na podst.Twitter Autor: MS
Fot. Wikimedia Commons

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij