Kraj

„Uniżony sługa” pisze do „Ekscelencji”. Ujawniono list Korwin-Mikkego do Wałęsy

Ujawniono list, który w 1993 roku Janusz Korwin-Mikke napisał do ówczesnego prezydenta Lecha Wałęsy. „Pozostaję Waszej Ekscelencji Uniżonym Sługą” – tymi słowami podpisał się autor.

Korespondencje ujawnił historyk prof. Sławomir Cenckiewicz. W liście Janusz Krowin-Mikke narzeka na rząd Hanny Suchockiej.

„Wasza Ekscelencjo! W nawiązaniu do naszej rozmowy na Zamku, pragnę przypomnieć panu sprawę Rady Stanu. W obecnej sytuacji, w której rząd nie jest kompetentny do działalności ustawodawczej, a Parlament zupełnie się do tego nie nadaje – jest to chyba jedyna rozsądna koncepcja” – pisał Korwin-Mikke w liście pochodzącym z końca stycznia 1993 roku.

Polityk zaproponował prezydentowi spotkanie w celu omówienia złożonej propozycji. „W nadziei na rychłe spotkanie, proponuję bliższe jej omówienie. (…) przypominam o odłożonym zaproszeniu na śniadanie… Albo, jeśli wróci pan w Dolinę Kłodzką, to tam właśnie i ja wypoczywam” – zasugerował.

Na końcu autor podpisał się słowami: „Pozostaję Waszej Ekscelencji Uniżonym Sługą”.

W 1993 roku władzę w Polsce sprawował utworzony 11 lipca 1992 roku rząd Hanny Suchockiej z Unii Demokratycznej. Poprzedni rząd, któremu przewodniczył Jan Olszewski został rozwiązany z inicjatywy prezydenta Wałęsy.

Rząd Suchockiej sprawował władzę do 28 maja 1993 roku, kiedy to Sejm przegłosował – przewagą jednego głosu – wotum nieufności. Wówczas Suchocka podała się do dymisji, której Wałęsa nie przyjął. Prezydent zdecydował się za to rozwiązać sejm i senat.

Źródło: stefczyk.info/na podst.tvp.info Autor: MS
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij